Zmiany w przepisach. Koniec zabaw w murze i dobitek rzutów karnych

10.11.2018

IFAB, czyli Międzynarodowa Rada Piłkarska, co jakiś czas podrzuca pomysły, mające poprawić niedociągnięcia oglądane na boiskach. Ostateczne głosowanie na początku przyszłego roku, ale już teraz mamy kilka ciekawych pomysłów z pięćdziesięciopunktowej listy. Oto one:

1. Rzuty wolne – zawodnicy drużyny wykonującej nie będą mogli ustawiać się w murze z zawodnikami rywali. Ma to wyeliminować powstające wtedy problemy, niepotrzebnie wydłużające czas gry.

2. Bramkarz dotknie ręką w polu karnym piłkę podaną celowo przez kolegę z drużyny? Koniec z rzutami wolnymi – takie zagranie ma skutkować rzutem karnym.

3. Rzuty karne – dobijane w czasie gry, bez takiej możliwości w serii jedenastek. Po zmianach ma to być ujednolicone i dobijanie w trakcie meczu ma być również niemożliwe.

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!

4. W seriach jedenastek rzuty karne mają być wykonywane w systemie ABBA, a nie ABAB jak dotychczas. To rozwiązanie było już sprawdzane m.in. w pucharowych rozgrywkach w Anglii.

5. Pomoc sztabu medycznego po faulu? Teraz poszkodowany zawodnik musiał opuścić boisko i poczekać na powrót do znaku od arbitra. Miałoby to zostać zniesione, a piłkarz nie musiałby schodzić z placu gry.

6. Przy wznowieniach gry z obrębu pola karnego piłka nie będzie musiała opuścić „szesnastki”, by mógł ją dotknąć inny zawodnik.

7. Koniec z przedłużaniem zejścia przy zmianach. Nowy pomysł zakłada konieczność opuszczenia murawy przez zmienianego zawodnika najkrótszą możliwą drogą.

8. Trenerzy i pozostali członkowie sztabu siedzący na ławce rezerwowych też mają być karani kartkami, a po zebraniu określonej liczby upomnień, mają pauzować.

9. Zagrania ręką – za „nienaturalne ułożenie ręki” ma być uznane każda sytuacja, w której ręka znajdzie się powyżej linii barku.

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!