Gol Xhaki dał wiarę Szwajcarii. Wyrwali trzy punkty w samej końcówce

22.06.2018
Ostatnia aktualizacja 13 lipca, 2018 o 11:03

Przed rozpoczęciem tego spotkania nie spodziewano się wielu goli. Padły trzy, a mogło zdecydowanie więcej. Ozdobą spotkania była bramka zdobyta przez Szwajcarów na 1:1.

Mecz rozpoczął się od dominacji Serbii. Ostrzeliwanie bramki Szwajcarów rozpoczął Aleksander Mitrović, ale Yann Sommer zdołał odbić piłkę. Chwilę później był jednak bezradny. Dusan Tadic dośrodkował w pole karne, tam ponownie głową uderzał Mitrović. Tym razem trafił do siatki.

Szwajcarzy mogli wyrównać po uderzeniu Blerina Dżemaili, tym razem świetnie spisała się bramkarz Serbów – Vladimir Stojkovic. W końcówce pierwszej połowy powinno być 2:0. Po rzucie rożnym Szwajcarzy stali jak zamurowani, na ich szczęście aż trzech Serbów minęło się z piłką. Do przerwy Serbia prowadziła więc jedną bramkę.

Druga połowa to wymiana ciosów. Obie drużyny atakowały. Serbia szukała drugiego gola, a Szwajcaria wyrównania. I znalazła. Xherdan Shaqiri strzelił, ale piłkę zablokował Aleksander Kolarov, dopadł do niej Granit Xhaka i pięknym uderzeniem doprowadził do remisu. Mecz nabrał rumieńców. Shaqiri trafił w spojenie, kilka sytuacji stworzyli też Serbowie. Należał się im również rzut karny, ale arbiter nie zamierzała skorzystać z VAR.

Decydująca o końcowym wyniku akcja miała miejsce w ostatniej minucie regulaminowego czasu. Shaqiri otrzymał piłkę na własnej połowie, popędził na bramkę Serbii i będąc w polu karnym uderzył obok Stojkovicia. Serbom zabrakło już czasu na wyrównanie. Bukmacherzy stawiali na Serbów, ale tak jak sugerowaliśmy, wygrali Helweci (kurs 2.85). Wynik mógł być jednak zgoła odmienny. To było jedno z lepszych spotkań na mistrzostwach w Rosji.

Serbia – Szwajcaria 1:2 (1:0)

1:0 Mitrovic (5)

1:1 Xhaka (52)

1:2 Shaqiri (90)

Serbia: Stojkovic – Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov – Tadic, Milivojevic (81,Radonjic), Matic, Milinkovic-Savic, Kostic (64, Ljajic) – Mitrovic.

Szwajcaria: Sommer – Lichtsteiner, Schaer, Akanji, Rodriguez – Shaqiri, Behrami, Xhaka, Dżemaili (73, Embolo), Zuber (90+3, Drmic)– Seferovic (46, Gavranović).

Żółte kartki: Milinkovic-Savic, Milivojevic, Matic, Mitrovic – Shaqiri.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).