Atlético Madryt chce być lepsze niż… Śląsk Wrocław. Szansa na ciekawy rekord

21.09.2024

Drużyna Atlético Madryt piłkarsko jest bez wątpienia lepsza niż Śląsk Wrocław. „Los Rojiblancos” spróbują pobić ciekawy kibicowski rekord polskiego zespołu. 23 października 2024 roku podczas spotkania fazy ligowej Ligi Mistrzów z francuskim LOSC Lille planują poprawić wynik Śląska pod względem największej liczby kibiców z niepełnosprawnością na meczu piłki nożnej. 

Rekordowy Śląsk Wrocław

1074 osób. Jest to rekord pod względem kibiców z niepełnosprawnościami, którzy oglądali mecz na stadionie. Mało kto wie, że został on pobity podczas spotkania polskiej Ekstraklasy. 12 maja 2018 roku w trakcie starcia Śląska Wrocław z Piastem Gliwice zanotowano właśnie dokładnie taki wynik Obecny wicemistrz Polski to drużyna ceniąca sobie współpracę z niewidomymi, niedosłyszącymi bądź osobami z upośledzeniem ruchowym.

Przykładem jest stworzenie ekipy Śląska Wrocław w blind football (piłka nożna osób z dysfunkcjami wzroku). Do tego warto wspomnieć o audiodeskrypcji dostępnej podczas spotkań, czy też wspieranie Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Śląska. Dlatego też ten rekord frekwencyjny akurat na meczu „Wojskowych” nie jest tu przypadkowy. Warto chwalić takie inicjatywy.

Czy Atlético Madryt pobije wyczyn Śląska?

Jest niemała szansa, że rekord drużyny z Wrocławia będzie pobity w październiku 2024 roku. Organizacja AccessibAll, która pomaga fanom piłki nożnej z różnymi stopniami niepełnosprawności chce, aby w trakcie starcia LM pomiędzy Atlético Madryt a LOSC Lille zasiadło więcej niż 1074 kibiców z tego typu schorzeniami. W pobiciu rekordu pomóc ma współpraca z madrycką ekipą, UEFA oraz Elmeą Saiz, hiszpańską minister ds. integracji, zabezpieczenia społecznego i migracji.

Prezydent drużyny z Madrytu Enrique Cerezo tak powiedział o tym, dlaczego Atletico włączyło się w akcję:

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że pomyśleliście o nas, aby zorganizować to wydarzenie promujące integrację w świecie piłki nożnej dla niepełnosprawnych kibiców i jesteśmy zobowiązani do dołożenia wszelkich starań jako klub, aby zapewnić sukces.

Na razie nie wiadomo, w jaki wynik celują władze Atleti. Warto dodać, że dyrektorem generalnym AccessibAll jest Polak Oliver Jarosz. Wcześniej to stowarzyszenie pomagało Śląskowi Wrocław i Realowi Betis. Taka szczytna inicjatywa jest dowodem na to, że piłka nożna jest dla wszystkich.