Kto zarabia najwięcej na transferach? Dwa kluby zmiażdżyły konkurencję

17.07.2019

Trwające okienka transferowe to przede wszystkim okazji do dyskusji o tym, kto wyda najwięcej, kto będzie bohaterem najdroższego transferu. Skupiamy się głównie na wydatkach, ale nie można zapominać, że to także świetna okazja do… zarabiania.

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Ostatnio pojawiło się zestawienie pokazujące, które kluby wydały najwięcej w ostatnich pięciu latach. Na jego czele dość niespodziewanie znalazła się Barcelona, która zostawiła w tyle choćby kluby „płynące petrodolarami”, czyli m.in. Manchester City i PSG. „Duma Katalonii” jako jedyna we wspomnianym okresie wydała ponad miliard euro.

Wygląda to szokująco, ale nie zapominajmy, że wydatki zostają równoważone także przez sprzedaż zawodników. Co innego wydać 300 milionów i nie zarobić ani eurocenta, a co innego wydać 800, przy okazji zarabiając 700. W tej kategorii zdecydowanie wyróżniają się AS Monaco i Benfica. Czemu? Zobaczcie sami.

W ostatnich pięciu latach najdrożej sprzedawało AS Monaco, o ponad 100 milionów zostawiając w tyle drugie Atletico Madryt. Wynik imponujący tym bardziej, że klub z Księstwa promował przede wszystkim młodych zawodników, nie wydając tyle, co reszta. Zysk „na czysto” to ponad 350 milionów. Imponujący, ale przy absolutnym rekordziście wygląda… blado.

Benfica w tym samym okresie zarobiła ok. 525 milionów, co daje średnio 100 milionów rocznie „na plus”. I to z samego promowania i sprzedaży swoich perełek! W dziesiątce mamy jeszcze dwa kluby, które zarobiły więcej, niż wydały. Są nimi AS Roma (ok. 30 milionów) oraz Borussia Dortmund (ok. osiem).

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!