Amsterdam – miasto dwóch świętości

30.09.2019
Ostatnia aktualizacja 22 maja, 2020 o 16:10

Amsterdam to miasto, gdzie piłkarskie akcenty są dostępne wszędzie. Oczywiście pod dwoma warunkami – są związane z Johanem Cruyffem i dumą miasta, Ajaksem. Można powiedzieć, że to jedyne dwie świętości dla mieszkańców stolicy Holandii.

 Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO530 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!

Bohater jest jeden i jeden jest klub

Chyba tylko dwie europejskie stolice tak bardzo wariują na punkcie swojego piłkarskiego idola. Budapeszt ma Ferenca Puskasa, a Amsterdam Johana Cruyffa. W stolicy Holandii niemal na każdym kroku można znaleźć gadżety związane z legendą Ajaksu i Barcelony. Kubki, szaliki, plakaty, koszulki z jego podobizną. W wielu miejscach można kupić także obecne koszulki Ajaksu i reprezentacji Holandii w nazwiskiem piłkarza i numerem “14” z tyłu. Poza tym można spotkać na ulicach miasta i pubach wiele osób w strojach piłkarskich. Oczywiście Ajaksu.

Amsterdam jest również jedną z nielicznych stolic, gdzie można dostać jedynie szalik lokalnego klubu. Natomiast poszukiwanie gadżetów innego holenderskiego klubu niż Ajax, graniczy z cudem. W Berlinie na każdym kroku można trafić na akcesoria związane z Bayernem i Borussią, nawet prędzej niż z Herthą. Także w Londynie można bez problemu kupić szalik Manchesteru United czy Liverpoolu. Za to w Amsterdamie znalezienie gadżetów związanych z PSV czy Feyenoordem wymaga anielskiej cierpliwości w poszukiwaniach. A nawet sprawia, że trzeba się pogodzić z tym, że ich w stolicy nie znajdziemy. Drugim klubem, którego akcesoria można znaleźć w sklepach z pamiątkami jest… Barcelona. Pewnie to również ze względu na Cruyffa.

Pierwsza liga w pubie? Proszę bardzo

Gdzie obejrzeć mecz w Amsterdamie? Można to zrobić w wielu lokalach przy głównych ulicach i kanałach miasta. Jest dużo miejsc, gdzie można oglądać mecze przez całe popołudnia i wieczory. I niekoniecznie tylko spotkania czołowych lig. Są miejsca, gdzie można trafić także na mecze Eerste Divisie. Miałem przyjemność obejrzeć mecz pomiędzy Jong PSV a Cambuur, w którym niegdyś grał Sebastian Steblecki. Spotkanie zakończyło się wygraną tych drugich. To w ogóle paradoksalna sytuacja – w 63. minucie zawodnik klubu z Leeuwarden, Robin Maulun, otrzymał czerwoną kartkę, a trzy minuty później zespół objął prowadzenie i utrzymał je do końca meczu. Poza tym, w pubie można było również oglądać inne niższoligowe spotkania.

Na stadionie

O czym trzeba pomyśleć przed wejściem na stadion? Przede wszystkim o tym, że nie można wejść bez przewodnika. Jeśli kupujesz bilet wstępu na arenę Ajaksu (oczywiście nie biorąc pod uwagę meczu), można wejść jedynie poprzez dołączenie do wycieczki z osobą oprowadzającą. Na szczęście z terminami nie ma problemu, wolne godziny są jeszcze tego samego dnia. W każdym razie warto, gdyż przewodnik naprawdę zna się na rzeczy i zabierze nas we wszystkie najważniejsze miejsca. Do szatni, na murawę, do muzeum. Jednak podobno w dni, w których jest więcej turystów, można brać udział w wycieczce po stadionie bez przewodnika. Nie ma to jednak wpływu na cenę, 15,50 euro.

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie stadionu z zewnątrz, będzie to bardzo trudne. Można ująć główne wejście z herbem Ajaksu albo z Johanem Cruijffem. Ale objąć całą arenę naprawdę trudno, gdyż znajduje się ona tak naprawdę wewnątrz miasta, w otoczeniu budynków. Zresztą trudno znaleźć obecne zdjęcia Johan Cruyff Areny z zewnątrz, które nie jest robione z góry.

Co można kupić w klubowym sklepie? Jak to bywa w takich obiektach, niemal wszystko. Stroje piłkarskie, gadżety dla kibiców. Związane zarówno z Ajaksem, jak i reprezentacją Holandii i samym Amsterdamem. Czy było coś, co szczególnie mogło zwrócić uwagę? Szczerze mówiąc, nie. Typowy sklep dla kibiców, ze standardowym, aczkolwiek licznym asortymentem. Trochę trzeba jednak pokrążyć, by znaleźć do niego wejście. Chociaż znajduje się obok głównego wejścia, można go nie zauważyć, gdyż znajduje się nieco w głąb budynku.

Pomnik faulu

Czy istnieje coś takiego, jak pomnik faulu? Oczywiście. Znajduje się pod Stadionem Olimpijskim w Amsterdamie. Monument upamiętnia mecz finałowy Mundialu 1974, w którego finale Holandia przegrała z Niemcami 2:1. Kapitanem Oranje był wówczas Johan Cruyff, a RFN Franz Beckenbauer. Cała historia futbolu lat 70. w jednym meczu. Nie zabrakło w nim zwrotow akcji, gdyż to Holandia prowadziła od 2. minuty po rzucie karnym wykorzystanym przez Johana Neeskensa. W 25. z karnego wyrównał Paul Breitner, a kropkę nad “i” postawił w 43. minucie Gerd Muller. Żaden ze zdobywców bramek jednak nie został uwieczniony na pomniku.

Nie powinno dziwić, że znalazł się na nim Johan Cruyff, który był faulowany przez Bertiego Vogtsa. Tak, tego samego, który w 2006 roku był konkurentem Leo Beenhakkera w kontekście posady selekcjonera reprezentacji Polski. Poza tym jest jedynym człowiekiem w historii, który wygrał Euro zarówno jako piłkarz, jak i selekcjoner reprezentacji. Dla niemieckiego obrońcy mecz okazał się bardziej udany niż dla największej legendy holenderskiej piłki. Szczególnie, że po meczu został ukarany czerwoną kartką za dyskusję z arbitrem. Faul Vogtsa na Cruyffie podczas tego finału możemy jednak zobaczyć do dziś pod Stadionem Olimpijskim. A jak wyglądał ten faul na żywo?

Trenuj z Cruyffem

Pomnik to jednak nie jedyna rzecz związana z Cruyffem, jaką można znaleźć pod tą areną. Można pod nią również znaleźć boisko (w sumie na kształt naszych orlików), które zostało ufundowane przez Fundację Johana Cruyffa, która ma za zadanie budowanie obiektów i baz szkoleniowych opartych na żelaznych czternastu zasadach legendarnego Holendra.

 1. Członek drużyny- „Aby coś osiągnąć, trzeba działać wspólnie „.
 2. Odpowiedzialność – ” Zajmuj się wszystkim tak, jakby należało do ciebie”.
 3. Szacunek – „Szanujcie się nawzajem”.
 4. Integracja – „Angażuj innych w swoje działanie”.
 5. Inicjatywa – „Odważ się spróbować czegoś nowego”.
 6. Trenowanie – „Zawsze pomagajcie sobie w drużynie”.
 7. Osobowość – „Bądź sobą”.
 8. Zaangażowanie społeczne – „Integracje są kluczowe, zarówno w sporcie, jak i w życiu”.
 9. Technika – „Znaj podstawy”
 10. Taktyka – „Działaj ze zrozumieniem”.
 11. Rozwój – „Sport wzmacnia ciało i duszę”.
 12. Uczenie się – „Spróbuj codziennie nauczyć się czegoś nowego”.
 13. Wspólna gra – „Kluczowa część każdego sportu”.
 14. Kreatywność – „Wprowadź piękno do sportu”

Czternaście zasad zostało zresztą umieszczonych na tablicy na ogrodzeniu boiska. Zapewne po to, by przypominać o tym, kim był Johan Cruyff i co sprawiło, że stał się najlepszym holenderskim piłkarzem w historii.

Fot. Przemysław Chlebicki

 Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO530 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!