Młodzieżowiec na wagę złota #8: Ile warte jest mistrzostwo Polski juniorów?

06.11.2019

Tym razem nieco wspomnień, a więc zaglądamy w historię. Pierwszy sezon Centralnej Ligi Juniorów, 2013/14. Do finału dochodzą dwa krakowskie kluby, a zatem reklama najlepsza z możliwych. Tak przynajmniej się wydawało do momentu rozpoczęcia rewanżu, w którym… Wisła wygrała przy Kałuży 10:0 i tak naprawdę nowy projekt związku stał się, nieco przypadkowo, pośmiewiskiem. Zobaczmy jak poradzili sobie finaliści tamtych rozgrywek!

Pamiętajmy, że tamta CLJ-tka znacząco różniła się od obecnej. Nie było jednej centralnej ligi, nie było jeszcze nawet podziału na wschód i zachód, ale cztery makroligi. Tradycyjnie województwo małopolskie, które ze względu na bohaterów tego tekstu nas najbardziej interesuje, spotkało się z podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim. Co ciekawe, z perspektywy czasu, największą gwiazdą tamtej grupy był… Jarosław Niezgoda. Wówczas piłkarz Wisły Puławy, który strzelił aż 16 goli i wraz z Mateuszem Świstem ze Stali Rzeszów byli najlepszymi snajperami. Poza nim, w pozostałych grupach również nie brakowało znanych obecnie zawodników, jak choćby Karol Świderski, Sebastian Szymański czy Mateusz Wieteska.

Skupmy się na finalistach. Przeanalizowaliśmy składy obydwu ekip i po dość pobieżnej lekturze dokonań wszystkich zawodników, którzy grali w obu spotkaniach, wnioski nie są najlepsze. Dwóch piłkarzy rozegrało dwucyfrową liczbę meczów i dzięki nim łącznie pękła setka. Pod tym względem najlepszy jest Jakub Bartosz – 62 mecze oraz Tomasz Zając – 35. Ten drugi w sześciu meczach fazy finałowej – od ćwierćfinału do finału – strzelił aż 11 goli! Łącznie zatrzymał się na 35. meczach w Ekstraklasie, w których ani razu nie pokonał bramkarza rywali, a od tego sezonu reprezentuje barwy Bałtyku Gdynia w III lidze, w którym może „pochwalić się” 389 minutami i jednym golem.

Poza tym występy w seniorach Wisły na poziomie Ekstraklasy zaliczyli: Krystian Kujawa, Kamil Kuczak, Dawid Kamiński, Grzegorz Marszalik, Piotr Żemło i Przemysław Lech. Łącznie 22 mecze tej szóstki.

Teraz pora zobaczyć, w którym miejscu konkretnie są zawodnicy, którzy wystąpili w obu spotkaniach finałowych. Kolejno: imię i nazwisko, drużyna w której grają lub grali ostatnio(na podstawie 90minut.pl) oraz klasa rozgrywkowa, a także liczba meczów w Ekstraklasie i jeśli ktoś takowe posiada, został „pogrubiony”.

Wisła

Mateusz Zając – Hutnik Kraków(III liga)
Bartłomiej Kolanko – Stal Brzeg(III)
Krystian Kujawa – Garbarnia Kraków(II liga) – 2
Michał Bierzało – Elana Toruń(II liga)
Remigiusz Szywacz – Olimpia Grudziądz(I liga)
Dawid Kamiński – Stal Brzeg – 3
Jakub Dziubas – Watra Białka Tatrzańska(IV liga 18/19)
Przemysław Lech – Bytovia Bytów(II liga) – 1
Grzegorz Gulczyński – Pogoń Grodzisk Mazowiecki (III liga)
Jakub Bartosz – Wisła Kraków – 62
Dominik Kościelniak – Elana Toruń(II liga)
Tomasz Zając – Bałtyk Gdynia(III liga) – 35
Kamil Kuczak – Garbarnia Kraków(II liga) – 4
Oskar Wąsikowski – LKS Skała 2004(Klasa B 18/19)
Piotr Żemło – Odra Opole(I liga) – 8
Grzegorz Marszalik – Garbarnia Kraków – 4
Jakub Janur – TS Węgrzce(Liga Okręgowa 17/18)

Cracovia

Damian Kobyłka – Wiślanka Grabie(Liga Okręgowa 18/19)
Patryk Moskal – TS Węgrzce(Liga Okręgowa 18/19)
Krzysztof Barczuk – Halniak Maków Podhalański(Liga Okręgowa 18/19)
Michał Bartosz – LKS Sokół Kocmyrzów Baranówka(Liga Okręgowa 18/19)
Kacper Kapera – Cracovia CLJ(CLJ 13/14)
Sebastian Klimczyk – Dziecanovia Dziekanowice(Liga Okręgowa 18/19)
Dawid Surma – LKS Węgrzcanka Węgrzce Wielkie(IV liga 18/19)
Tomasz Dudek – Zjednoczeni Branice(Klasa A 18/19)
Mariusz Panek – Wiślanka Grabie(IV liga 18/19)
Paweł Piątek – Polonia Przemyśl(IV liga)
Dawid Gala – TS Węgrzce(Liga Okręgowa 18/19)
Marcin Szymczak – Polonia Warszawa(III liga)
Krzysztof Szewczyk – Garbarnia Kraków(II liga) – 6
Krzysztof Ropski – Siarka Tarnobrzeg(III liga)
Szymon Kiebzak – GKS Katowice(II liga)
Hubert Król – Wisłoka Dębica(III liga)
Eryk Ceglarz – Avia Świdnik(III liga)

***

Jak można to ocenić? Raczej słabo. O ile gracze Wisły może nie błysnęli w Ekstraklasie, to jednak mają bardzo dużą reprezentacje w kolejnych ligach i większość z nich gra na profesjonalnym poziomie, o tyle w przypadku Cracovii wygląda to dużo gorzej. Jedynie Krzysztof Szewczyk zdołał zadebiutować w najwyższej klasie rozgrywkowej, a wielu jego kolegów ze wspomnianego sezonu albo już zakończyło swoją przygodę z piłką, albo jest to raczej hobbystyczne kopanie, aniżeli gra na poważnym poziomie.