Tymczasowe zmiany już na EURO 2020?!

27.11.2019

Zdrowie zawodników podczas meczu jest bez wątpienia najważniejszym czynnikiem w całej rozgrywce. Głównie dlatego UEFA już niebawem może zatwierdzić przepis tymczasowej zmiany, która ma wykluczyć uczestniczenie w grze zawodników z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu.

Z takiej zmiany od wielu lat korzystają drużyny w rugby. Wówczas medycy klubowi otrzymują więcej czasu na wstępną ocenę zawodnika, aby wykluczyć dalszy jego występ ze wstrząśnieniem mózgu. Gdy kontuzjowany zawodnik znajduje się poza boiskiem, drużyny mogą dokonać tymczasowej zmiany, która może zostać anulowana, jeśli zmieniony zawodnik zostanie uznany za zdolnego do kontynuowania występu.

Rada Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (IFAB) rozważa podobny system dla spotkań piłki nożnej, a po raz pierwszy ma on zostać wypróbowany podczas EURO 2020, za czym podążą także krajowe ligi. Ta kwestia zostanie omówiona na dorocznym spotkaniu biznesowym IFAB w Belfaście we wtorek. Finalna decyzja ma nastąpić dopiero 29 lutego przyszłego roku.

Trudno nam doszukać się negatywnych stron takiego przepisu. Kontuzjowani piłkarze nie będą zakłócać przebiegu gry, a ich zespół nie zostanie zmuszony do gry w osłabieniu. Brzmi bardzo rozsądnie.