Futbolowe imperium rośnie. Właściciele Manchesteru City kupili kolejny klub!

28.11.2019

Kiedy katarscy szejkowie w 2008 roku przejmowali większościowy pakiet udziałów w Manchesterze City, zapewne nie spodziewali się, że to dopiero początek ekspansji światowego futbolu. Od tego momentu City Football Group przejęło udziały w kolejnych sześciu klubach, a dziś przyszedł czas na siódmy z nich. 

Pierwszego zakupu władze dokonali w 2011 roku, otwierając się na rynek w Stanach Zjednoczonych po zakupie New York City. Następny łup to australijski Melbourne City (pierwotna nazwa brzmiała Melbourne Heart) oraz Yokohama F. Marinos. CFG w 2017 przeniosła się także na rynek południowoamerykański za pomocą wykupu udziałów w urugwajskim Atletico Torque.

Mniejszościowy pakiet udało im się także zdobyć w hiszpańskiej Gironie, a w tym roku interes przeniósł się także na Chiny. Tym razem został to klub znajdujący się na trzecim poziomie rozgrywek, ale mający aspiracje do występów w Chinese Super League. Przed nowym rokiem to nie ostatnia dobra wiadomość dla szejków, ponieważ do ich portfolio został dodany zespół z Indian Super League – Mumbai City FC.

Projekt stworzenia najlepszego zespołu w Anglii od dawna przestał być aktualny. Obecnie CFG zarządza ponad 2000 pracowników na przeróżnych kontynentach. Szefowie tej spółki mają w planach podbój kolejnych rynków, choć priorytetem nadal pozostaje Anglia.