Biali piłkarze bardziej chwaleni. Szokujący raport duńskiej firmy

30.06.2020

Duńska firma RunRepeat wraz ze Stowarzyszeniem Piłkarzy Profesjonalnych sporządziła raport, z którego wynika, że komentatorzy telewizyjni częściej chwalą zawodników o jaśniejszej skórze. To pokazuje uprzedzenia rasowe.

Wnikliwej analizie zostało poddanych 2073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów podczas 80 meczów w sezonie 2019/2020 w czołowych ligach europejskich: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej. Opinie uwzględniają 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry.

Liczby nie kłamią

Z szczegółowych badań wyłoniono, że około 62% pochwał jest adresowane do graczy o jaśniejszej skórze. Z kolei 63,33% słów dezaprobaty dotyczyło piłkarzy o ciemniejszym odcieniu skóry. Ta analiza pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania charakterystyki piłkarzy na tle rasowym.

Kształtowanie sposobu myślenia

Do całej sytuacji odniósł się Jason Lee, członek władz PFA.

– Komentatorzy pomagają kształtować postrzeganie każdego zawodnika, pogłębiając uprzedzenia rasowe, które kibice już posiadają. Ważne, aby zastanowić się, jak daleko idące mogą być te opinie i jak wpływają na piłkarzy, nawet po zakończeniu kariery” – podkreślił Lee.