Polski klub pozbawiony krajowego pucharu!

02.09.2020

Mimo że afera korupcyjna w polskiej piłce miała miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku, to czkawką odbija się do dziś. Po karze dla Cracovii za ustawianie meczów przyszedł czas na Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski, któremu zarząd PZPN odebrał Puchar Polski.

Sprawa dotyczy roku 2005, kiedy Groclin grał w finale krajowego pucharu z Zagłębiem Lubin. Drużyna z Wielkopolski wygrała pierwsze spotkanie 2:0, jednak po latach okazało się, że mecz niewiele miał wspólnego z uczciwą sportową rywalizacją.

Wyrok sądu po latach

W tym roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu ustalił, że działacz Groclinu – Władysławowi K. oraz sędzia tego spotkania  – Jacek G. ustawili wspominane wyżej spotkanie. Działacz został skazany na rok i 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz karę 10 tysięcy złotych, natomiast arbiter tego meczu otrzymał karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata i również grzywnę w wysokości 10 tysięcy.

Brak triumfatora

Po uprawomocnieniu się wyroku stało się jasne, że PZPN będzie chciał odebrać Groclinowi Puchar Polski. Tak też się stało – według dzisiejszej uchwały zarządu PZPN klub z Wielkopolski stracił to trofeum. Nie podjęto jednak decyzji o przyznaniu pucharu Zagłębiu Lubin, pozostawiając tę edycję Pucharu Polski bez triumfatora.