Lech Poznań nie poradził sobie z europejską klątwą III rundy

17.08.2018

To była powtórka pierwszego meczu Lecha Poznań z KRC Genk w Belgii. Na stadionie przy Bułgarskiej to drużyna z Belgii od początku nadawała ton grze, strzeliła dwa gole do przerwy, a gdyby zdobyła dwa lub trzy kolejne, to kibice poznańskiej drużyny też nie mogliby mieć pretensji.

W rewanżu nie było ani jednego momentu, w którym można było pomyśleć, że Kolejorz jednak odrobi straty z pierwszego spotkania (0:2) i sprawi niespodziankę. To nie gospodarze, a goście od pierwszej minuty wstrzeliwali się w bramkę rywala i dopięli swego już w 19. minucie, gdy Mbwana Samatta wykorzystał dobre dośrodkowanie i popisał się celną główką.

Lechici mieli w pierwszej połowie tylko jedną dobrą okazję, ale Kamil Jóźwiak przegrał pojedynek z Danny’m Vukovicem. Na koniec pierwszej połowy ten sam Jóźwiak sprezentował drugiego gola rywalom. Sfaulował w polu karnym Dieumerci Ndongalę, a jedenastkę pewnie wykorzystał Leandro Trossard. I było po emocjach.

Jedyny plus meczu w wykonaniu lechitów, to gol Tomasza Cywki pięć minut po przerwie. Poznaniacy mogli pożegnać się z Ligą Europy honorowym remisem, ale Pedro Tiba trafił tylko w boczną siatkę bramki Genku, a później Rafał Janicki niecelnie strzelał głową.

Lech Poznań zakończył przygodę w tym sezonie europejskich pucharów po sześciu meczach (2-1-3) z bilansem goli 8:8. Lechici siódmy raz z rzędu nie potrafili przejść III rundy eliminacji europejskich pucharów. Ostatni raz udało im się to jesienią 2009 roku, gdy w Lidze Europy wyeliminowali norweski Fredrikstad.

Potem były już tylko przegrane dwumecze ze Spartą Praga, AIK Solna, Żalgiris Wilno, Stjarnan, FC Basel, FC Utrecht i teraz KRC Genk.