Djordje Crnomarković i Ivan Vrabec ukarani przez Komisję Ligi

10.02.2021

Djordje Crnomarković poznał wymiar kary za brutalny faul na Piotrze Pyrdole. Piłkarz opuści trzy kolejne mecze, a także będzie musiał zapłacić 30 tysięcy złotych. Komisja Ligi ukarała również asystenta Martina Seveli, Ivana Vrabeca.

Kontrowersje w meczu Zagłębie – Wisła Płock

W doliczonym czasie meczu 15. kolejki ekstraklasy Zagłębie Lubin – Wisła Płock (0:2) doszło do brutalnego faulu. Debiutujący w barwach “Miedziowych” Djordje Crnomarković sfaulował piłkarza rywali Piotra Pyrdoła, który trzy minuty wcześniej pojawił się na placu gry. Jak się okazuje, atak zawodnika wypożyczonego z Lecha Poznań był zamierzony. Nagrania z meczu bowiem wskazują, jakoby sztab szkoleniowy nakazał piłkarzowi popełnić czyn na żółtą kartkę.

Dlaczego? W zeszłym tygodniu Zagłębie zmierzyło się z Lechem Poznań. Według umowy Crnomarkovicia z Zagłębiem, piłkarz nie mógł wystąpić przeciwko drużynie, której wciąż formalnie jest częścią. Serb miał na koncie trzy żółte kartki, a kolejna oznaczała zawieszenie na jeden mecz. W związku z tym obrońca “Miedziowych” otrzymał karę na spotkanie, w którym i tak miał nie zagrać.

Poważna kontuzja Piotra Pyrdoła

W zeszły poniedziałek Wisła Płock wydała oficjalny komunikat na temat kontuzji piłkarza. Wynika z niego, że kontuzja jest poważna i przerwa Pyrdoła może potrwać nawet do końca sezonu.

Po przeprowadzeniu kompleksowych badań okazało się, że Piotr Pyrdoł doznał izolowanego złamania poprzecznego trzonu kości strzałkowej w lewej nodze. Oznacza to dla niego kilkutygodniowe poruszanie się z pomocą kul łokciowych, a następnie kolejną partię badań, które odpowiedzą na pytanie, kiedy zawodnik będzie mógł wrócić do wstępnych treningów po okresie rehabilitacji. W najgorszym przypadku piłkarz Wisły Płock w trwającym sezonie 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy na boisku może się już nie pojawić, co dla tak młodej i wyróżniającej się piłkarsko osoby jest osobistym dramatem – poinformowała Wisła Płock w komunikacie na oficjalnej stronie.

Zagłębie Lubin postanowiło zaoferować pomoc piłkarzowi. Jak poinformował za pośrednictwem Twittera rzecznik Wisły Płock Michał Łada, w zeszły odbyła się rozmowa prezesów klubów. Prezes Artur Jankowski zaoferował piłkarzowi pełne wsparcie oraz pomoc podczas rehabilitacji. Informację potwierdził również rzecznik prasowy Zagłębia, Marek Wachnik.

Piłkarz, asystent i klub ukarani

Sprawa zachowania zarówno piłkarza, jak i asystenta Martina Seveli trafiła przed Komisję Ligi. Organ postanowił wyciągnąć konsekwencje z ich zachowania. Wysoką karę otrzymało również Zagłębie Lubin. Djordje Crnomarković otrzymał zawieszenie na trzy spotkania oraz karę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych. Z kolei Ivan Vrabec nie będzie mógł wziąć udziału w jednym meczu i zapłaci 15 tysięcy złotych. Tymczasem kara dla klubu wynosi 50 tysięcy złotych.

Komunikat Komisji Ligi Ekstraklasa SA

Komisja Ligi uznała, że celem faulu na Piotrze Pyrdole było zdobycie czwartej żółtej kartki przez Djordje Crnomarkovica, czego konsekwencją byłaby obligatoryjne wykluczenie zawodnika z meczu z Lechem Poznań, z którego został wypożyczony. Celem faulu było także wyczyszczenie konta kartkowego zawodnika począwszy od 17. kolejki, co w przypadku środkowego obrońcy jest bardzo istotne.

Komisja nie miała wątpliwości, co do umyślności działania sprawcy i współsprawcy czyli asystenta Ivana Vrabeca. Na nagraniach z meczu wyraźnie słychać do kogo zwraca się asystent i widać reakcję zawodnika na skierowany do niego okrzyk i gest. Ponadto, po otrzymaniu polecenia od asystenta trenera, a przed poważnym w skutkach faulem, zawodnik podjął dwie nieudane próby zdobycia żółtej kartki faulując zawodników Wisły. Tym samym Komisja Ligi uznała, że klub, asystent trenera oraz zawodnik dopuścili się rażącego naruszenia norm moralno-etycznych w piłce nożnej, co skutkuje nałożonymi karami dyscyplinarnymi – powiedział Jarosław Poturnicki, przewodniczący Komisji Ligi w oficjalnym komunikacie Ekstraklasa SA.