Ukraina vs Austria – podsumowanie spotkania

21.06.2021

Ukraina po pierwszych meczach Euro 2020 mogła podchodzić z nadzieją do starcia z Austrią. Po meczu jednak jest dość prawdopodobne, że nasi południowo-wschodni sąsiedzi pożegnają się z turniejem.

Austria wyszła z grupy

Po dwóch pierwszych kolejkach Ukraińcy mogli liczyć na powodzenie i awans do kolejnej fazy. Podopieczni Andrija Szewczenki najpierw minimalnie przegrali z Holandią 2:3, a następnie pokonali Macedonię Północną 2:1. Forma ofensywna Andrija Jarmołenki i Romana Jaremczuka mogła wskazywać na to, że duet również przeciwko Austrii sobie poradzi. Chociaż kadrowicze Franco Fody wygrali z Macedończykami 3:1, przeciwko Holandii po bezbarwnym meczu przegrali 0:2., oddając tylko jeden celny strzał.

Jak się okazało, postawa z Holandią obu zespołów była zupełnie inna niż w ich bezpośrednim starciu. Ukraińcy mieli minimalną przewagę w posiadaniu piłki (51-49%), aczkolwiek zdecydowanie większą przewagę w ofensywie mieli ich rywale. Podopieczni Franco Fody mieli łącznie aż 18 sytuacji bramkowych, oddając 12 strzałów na bramkę Heorhija Buszczana. Jeden z nich, Christopha Baumgartnera w 21. minucie, pokonał ukraińskiego golkipera i ustalił wynik spotkania.

Z kolei Ukraińcy ani trochę nie przypominali drużyny z dwóch pierwszych grupowych spotkań. Chociaż mieli minimalną przewagę w posiadaniu piłki, nie potrafili jej wykorzystać. Podopieczni Andrija Szewczenki oddali zaledwie trzy strzały, a spośród nich tylko jeden był celny.

Chociaż to Christoph Baumgartner ustalił wynik meczu, na największe pochwały w austriackiej kadrze zasłużyli środkowi pomocnicy. Florian Grillitsch był jednym z najbardziej aktywnych zawodników na placu gry i wyprowadził kilka skutecznych długich piłek, a także wygrał większość pojedynków z rywalami. Z kolei Xaver Schlager aż tak często nie miał kontaktów z piłką, ale jego ustawienie na boisku sprawiało, że środek pola wiele razy był dla Ukraińców nie do przejścia.

Ukraińcy muszą liczyć na szczęście

Dzięki zwycięstwu nad Ukrainą, Austria awansowała po raz pierwszy w historii mistrzostw Europy do fazy pucharowej. Podopieczni Franco Fody zdobyli sześć punktów i zajęli ostatecznie drugie miejsce w grupowej tabeli. Tymczasem Ukraińcy z trzema punktami na koniec fazy grupowej nie mają pewności awansu do kolejnej fazy. I nie da się ukryć – obecnie ich szanse na 1/8 finału są niewielkie.

Ukraina – Austria – statystyki

51% Posiadanie piłki 49%
3 Strzały 12
1 Strzały celne 4
500 Liczba podań 486
80% Celność podań 77%
10 Faule 11
0 Żółte kartki 0
0 Czerwone kartki 0
1 Spalone 2
4 Rzuty rożne 9

Ukraina – Austria 0:1

21’ Baumgartner