Rosja vs Dania – podsumowanie spotkania

21.06.2021

Dania gra dalej! Podopieczni Kaspera Hjulmanda mimo porażek w dwóch pierwszych meczach awansowali do 1/8 finału. Duńczycy pokonali Rosjan aż 4:1, wskakując na drugie miejsce w grupie.

Przed tym spotkaniem sytuacja Duńczyków w grupie nie była komfortowa. Gospodarze Euro 2020 najpierw przegrali 0:1 z Finlandią, a następnie mimo walki w Belgią, polegli 1:2. Wciąż jednak mieli matematyczne szanse na awans, aczkolwiek warunkiem było oczywiście zwycięstwo z Rosją. Podopieczni Stanisława Czerczesowa ostatnio pokonali Finów, ale do spotkania nie podchodzili w roli faworytów. Dlatego awans Danii był realnym scenariuszem, który ostatecznie się spełnił.

Trzy punkty wystarczyły do awansu

Duńczycy od samego początku prowadzili grę, aczkolwiek niekoniecznie przekładało się to na bramkowe akcje. W pierwszej połowie obie drużyny oddały po jednym celnym strzale. Więcej szczęścia mieli jednak reprezentanci Danii. Piłka leciała w prawy róg bramki, ale pomógł jej jeszcze przy linii bramkowej Mikkel Damsgaard, otwierając wynik meczu.

Po przerwie jednak podopieczni Kaspera Hjulmanda w pełni udowodnili, dlaczego zasługują na wyjście z grupy, mimo porażek w dwóch pierwszych meczach. Okazali się zdecydowanie lepsi, a akcje ofensywne napędzali także zawodnicy słynący raczej z defensywnej gry. Najpierw jednak na 2:0 podwyższył Yussuf Poulsen, który zdobył drugiego gola na turnieju.

Kontrowersyjne decyzje nie przeszkodziły Duńczykom

W 69. minucie doszło jednak do kontrowersyjnej sytuacji. Według Clementa Turpina Jannik Vestergaard nieprzepisowo powstrzymywał rywala. To wzbudziło dysusje tym bardziej, że arbiter wcześniej nie podyktował czerwonej kartki za drugą żółtą Fiodorowi Kudriaszowowi.

Koniec końców, Duńczycy przypieczętowali zwycięstwo. Najpierw w 79. minucie bramkę zdobył Andreas Christensen, natomiast trzy minuty później na 4:1 podwyższył Joakim Maehle. To jednak nie sprawiło, że zespół się zatrzymał. Wręcz przeciwnie – wciąż atakował. Drużyna jednak już później nie znalazła drogi do bramki.

Duńczycy w meczu z Rosją po prostu dali z siebie wszystko. Jedynym słabym punktem okazał się Thomas Delaney, który nie wygrał ani jednego pojedynku z przeciwnikami. Słabsza dyspozycja piłkarza Borussii nie przesądziła jednak o problemach zespołu Kaspera Hjulmanda. Kluczowa okazała się bowiem siła rażenia w ofensywie.

Dzięki temu zwycięstwu Dania awansowała z drugiego miejsca w grupie. Z kolei Rosjanie ostatecznie zajęli czwartą lokatę i jest już pewne, że nie zagrają w 1/8 finału Euro 2020.