Gareth Southgate zaryzykował przed karnymi. Nie wyszło.

12.07.2021

Gareth Southgate w końcówce dogrywki finału Euro 2020 postanowił zaryzykować, wpuszczając praktycznie na serię rzutów karnych Marcusa Rashforda i Jadona Sancho. Jak się później okazało, obaj piłkarze nie wykorzystali swoich jedenastek. Wściekłość angielskich kibiców w mediach społecznościowych absolutnie nie dziwi.

Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość. Reprezentacja Anglii znowu przegrała po rzutach karnych w wielkim turnieju, ulegając w finale włoskiej kadrze. Chociaż Gareth Southgate próbował kalkulować przed serią jedenastek, jego wybory okazały się nietrafione.

Zmarnowane jedenastki Rashforda i Sancho

W 119. minucie angielski selekcjoner zdecydował się na wykorzystanie dwóch zmian. W miejsce niepewnego Jordana Hendersona na boisko wszedł Marcus Rashford. Z kolei Jadon Sancho zastąpił na boisku Kyle’a Walkera. Gareth Southgate liczył na to, że piłkarze wprowadzeni na boisko swoją świeżością okażą się wzmocnieniami na konkurs rzutów karnych. Można w takim razie powiedzieć, że trener po prostu się przeliczył.

Reprezentacja Anglii już prowadziła w rzutach karnych po nietrafionym strzale Andrei Bellottiego. “Synom Albionu” już mogło się wydawać, że są na wygranej pozycji. Najpierw jednak Marcus Rashford skierował piłkę prosto w słupek, natomiast z uderzeniem Jadona Sancho z łatwością poradził sobie Gianluigi Donnarumma. W ostatniej rundzie jedenastek Anglicy mogli jeszcze wyrównać – swojego karnego bowiem nie wykorzystał Jorginho. Strzał Bukayo Saki jednak również okazał się łatwy do obronienia dla włoskiego golkipera.

Fala krytyki była nieunikniona

Inspiracją dla Garetha Southgate’a mógł być Louis van Gaal, który w końcówce dogrywki meczu z Kostaryką podczas Mundialu 2014 postanowił zmienić bramkarza. Wówczas Tim Krul okazał się bohaterem Oranje, a sam trener był chwalony za podjęcie odważnej decyzji. Ryzyko selekcjonera reprezentacji Anglii w meczu z Włochami jednak się nie opłaciło. Po meczu w mediach społecznościowych na angielskiego trenera spadła zresztą fala krytyki.

Jedno jest pewne – Gareth Southgate swoimi zmianami udowodnił, że świeżość niekoniecznie może okazać się wartością dodaną podczas rzutów karnych. Ryzyko się nie opłaciło, a “Synowie Albionu” ostatecznie przegrali finał. Stwierdzenie, że wpłynęła na to seria jedenastek, jest co prawda dużym uproszczeniem. Niewątpliwie jednak, decyzja selekcjonera będzie historią powtarzaną przez lata.