02.09.2021

Paulo Sousa może liczyć w Polsce na naprawdę imponujące zarobki. Tak przynajmniej wynika z medialnych doniesień na ten temat. Kwota, jaką inkasuje co miesiąc Portugalczyk robi duże wrażenie. Zwłaszcza, gdy zestawi się ją z pensjami, jakie za prowadzenie polskiej kadry otrzymywali jego poprzednicy. Sousa ze swoim wynagrodzeniem wypada też całkiem nieźle na tle selekcjonerów innych reprezentacji.

Paulo Sousa – zarobki

Jakiś czas temu Roman Kołtoń, – czyli dobrze poinformowany w tematach polskiej kadry dziennikarz Polsat Sport – ustalił, że Paulo Sousa zarabia za prowadzenie reprezentacji Polski 70 tysięcy euro miesięcznie.

 • 70 tysięcy euro miesięcznie to w przeliczeniu na złotówki ponad 316 tysięcy złotych
 • 840 tysięcy euro w skali roku to blisko 3,8 miliona złotych
 • sztab portugalskiego trenera ma kosztować 80 tysięcy euro miesięcznie, czyli blisko 362 tysiące złotych
 • w skali roku utrzymanie sztabu Paulo Sousy kosztować może więc 960 tysięcy euro, czyli ponad 4,3 miliona złotych

Do takiego wynagrodzenia, jakie otrzymuje portugalski trener nie zbliżył się żaden z czterech poprzednich selekcjonerów reprezentacji Polski. Ich miesięczne pensje przedstawiały się następująco:

 • Jerzy Brzęczek: około 160 tysięcy złotych
 • Adam Nawałka: 80-120 tysięcy złotych w szczytowym okresie prowadzenia kadry
 • Waldemar Fornalik: 160 tysięcy złotych
 • Franciszek Smuda: blisko 120 tysięcy złotych

Ile może kosztować zwolnienie Paulo Sousy?

Przy okazji wrześniowych spotkań kadry z Albanią, San Marino oraz z Anglią nie brakowało spekulacji, że w przypadku nieosiągnięcia w nich przez ekipę Sousy satysfakcjonujących wyników, nowy prezes PZPN Cezary Kulesza może chcieć zwolnić Portugalczyka.

Scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny i wręcz niemożliwy, a według ostatnich informacji wspomnianego już Romana Kołtonia, Cezary Kulesza na wieść o szerzeniu się takich plotek szybko zwołał spotkanie z selekcjonerem polskiej kadry i zapewnił go o swoim pełnym zaufaniu w jego poczynania.

Nie oznacza to jednak oczywiście, że nowy szef PZPN nie szuka już nazwisk, którymi mógłby w przyszłości zastąpić Sousę. W tym momencie opcja ze zwolnieniem Portugalczyka jest jednak naprawdę bardzo nieprawdopodobna i zwyczajnie nieopłacalna, biorąc pod uwagę informację o rzekomym odszkodowaniu, które należałoby wypłacić. Zapisy na ten temat znajdują się ponoć w kontrakcie obecnego selekcjonera „Biało-czerwonych”, choć żadna konkretna kwota na ten temat nie przedostała się do mediów.

Kiedy Paulo Sousie kończy się kontrakt?

Kontrakt Paulo Sousy z reprezentacją Polski obowiązuje do końca eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Ostatni mecz w ich ramach „Biało-czerwoni” rozegrają 15 listopada z Węgrami.

Można się spodziewać, że to właśnie po tej dacie zapadną konkretne decyzje na temat przyszłości Portugalczyka w polskiej drużynie narodowej, a kluczowym argumentem będzie oczywiście pozycja „Biało-czerwonych” w grupie eliminacyjnej do mistrzostw świata w Katarze.

Ile zarabiają trenerzy innych reprezentacji?

Gdy pod koniec czerwca tego roku pojawiły się informacje na temat zarobków Paulo Sousy, przy okazji Euro 2020 dziennikarze zestawili je z wynagrodzeniami innych selekcjonerów, których ekipy brały udział w tym turnieju. Pensja, którą inkasuje Paulo Sousa pozwoliła mu uplasować się dokładnie w połowie 24-osobowej stawki trenerów (za weszlo.com):

 1.  Joachim Loew (Niemcy) – 4,75 mln euro rocznie
 2. Didier Deschamps (Francja) – 4,39
 3. Frank de Boer (Holandia) – 3
 4. Gareth Southgate (Anglia) – 3
 5. Stanisław Czerczesow (Rosja) – 2,5
 6. Fernando Santos (Portugalia) – 2,35
 7. Roberto Mancini (Włochy) – 2
 8. Luis Enrique (Hiszpania) – 1,5
 9. Vladimir Petković (Szwajcaria) – 1,32
 10. Roberto Martinez (Belgia) – 1,2
 11. Senol Gunes (Turcja) – 1
 12. Paulo Sousa (Polska) – 0,84
 13. Andrij Szewczenko (Ukraina) – 0,7
 14. Zlatko Dalić (Chorwacja) – 0,55
 15. Rob Page (Walia) – 0,5
 16. Janne Andersson (Szwecja) – 0,45
 17. Steve Clarke (Szkocja) – 0,42
 18. Franco Foda (Austria) – 0,35
 19. Marco Rossi (Węgry) – 0,3
 20. Jaroslav Silhavy (Czechy) – 0,3
 21. Kasper Hjulmand (Dania) – 0,27
 22. Markku Kanerva (Finlandia) – 0,19
 23. Stefan Tarković (Słowacja) – 0,18
 24. Igor Angelovski (Macedonia Północna) – 0,09
200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO