Polscy kibice nie pojadą do Andory. PZPN ukarany za wydarzenia z meczu z Albanią

25.10.2021

Mecz eliminacyjny pomiędzy Polską i Albanią obfitował w wiele, nie zawsze sportowych, emocji. Po bramce strzelonej przez Karola Świderskiego w stronę polskich piłkarzy poleciały z trybun plastikowe przedmioty i spotkanie musiało zostać przerwane. FIFA przedstawiła jednak Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej zastrzeżenia co do zachowania polskich kibiców. Efektem tego jest surowa kara nałożona na PZPN.

FIFA podjęła decyzję o ukaraniu Polskiego Związku Piłki Nożnej karą grzywny w wysokości 50 tys. franków szwajcarskich. Ponadto, polscy kibice nie będą mogli obejrzeć listopadowego meczu z Andorą z wysokości trybun. Jest to efekt wydarzeń, które miały miejsce podczas ostatniego spotkania z reprezentacją Albanii.

Prowokacje polskich kibiców?

Październikowy mecz eliminacyjny pomiędzy reprezentacjami Polski i Albanii musiał zostać przerwany, ponieważ w kierunku polskich piłkarzy, z trybun rzucone zostały plastikowe przedmioty. Bezpośrednio po meczu Albański związek wydał oświadczenie, w którym zadeklarował, że incydenty te były efektem prowokacji ze strony polskich fanów: – Wydarzenia są wynikiem ciągłych prowokacji i bardzo agresywnego zachowania polskich kibiców. Są znani z takich zachowań – twierdzili albańscy działacze.

FIFA podziela ten pogląd i dzisiaj podjęła decyzję o surowej karze nałożonej na Polski Związek Piłki Nożnej. PZPN zapłacić musi grzywnę w wysokości 50 tys. franków szwajcarskich, a polscy kibice nie będą mogli wejść na trybuny podczas najbliższego wyjazdowego starcia z reprezentacją Andory. Polski związek zażądał od FIFY bardziej szczegółowego uzasadnienia swojej decyzji: – – Po zapoznaniu się z uzasadnieniem orzeczenia oraz materiałem dowodowym PZPN podejmie decyzję na temat dalszych kroków w tej sprawie, jednak musimy się liczyć z tym, że nasi kibice nie będą mogli wspierać biało-czerwonych w Andorze  – skomentował Piotr Szefer, dyrektor biura zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Albania również ukarana

Międzynarodowa Federacja Piłkarska nie zapomniała jednak o ekscesach albańskich kibiców. Najbliższy mecz z reprezentacją Andory, który odbędzie się na stadionie w Tinie, rozegrany zostanie bez udziału publiczności. Dodatkowo, na albański związek nałożona została kara finansowa w wysokości 150 tys. franków szwajcarskich.