Co to jest BTTS

13.12.2021

Jednym z najpopularniejszych zakładów bukmacherskich jest BTTS. Na czym dokładnie polega? Kiedy warto skorzystać z tej opcji? Czy btts to odpowiednia alternatywa dla głównych rynków?

Co to jest BTTS?

BTTS to skrót od angielskiego zwrotu “both teams to score”. W najprostszym tłumaczeniu oznacza “obie drużyny strzelą gola”. Jak samo hasło wskazuje, zakład bukmacherski dotyczy bramek obu zespołów rywalizujących w jednym meczu. 

BTTS to jeden z najpopularniejszych zakładów i gracze bardzo często wykorzystują tę opcję przy typach bukmacherskich. Z reguły BTTS widnieje na samej górze listy zakładów i przeważnie znajduje się w kategorii zakładów głównych, zaraz po podstawowych zakładach 1X2 i podwójnej szansie. 

Przykład zakładu BTTS

W porównaniu z wieloma innymi zakładami, jakie możemy zawrzeć u bukmachera, BTTS jest dość prostym typem i nie wymaga rozbudowanego wytłumaczenia.

Warto jednak wiedzieć, kiedy zakład BTTS zostanie rozliczony jako wygrany, a kiedy jako przegrany. Jako przykład weźmiemy starcie Liverpoolu z Evertonem. 

Na co zwrócić uwagę grając BTTS?

W momencie zastanawiania się nad wyborem zakładu BTTS w danym meczu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które być może zmienią naszą decyzję lub utwierdzą w przekonaniu, iż zakład BTTS jest właściwym typem na wybrane spotkanie:

  • Sprawdź, czy gospodarz jest drużyną overową, tzn. czy z reguły pada więcej niż dwa gole czy mniej niż dwie bramki.
  • Przeanalizuj w taki sam sposób zespół gości.
  • Prześledź, jak często w meczach gospodarzy pada BTTS.
  • Zrób to samo w kontekście ekipy gości.
  • Przeanalizuj również historię bezpośrednich spotkań obu drużyn i liczbę meczów, w których padał BTTS 

Przykłady drużyn, które często strzelają bramki

W czołowych europejskich ligach możemy znaleźć drużyny, które często zdobywają bramki. Przedstawiamy listę zespołów z największą liczbą bramek w pięciu najważniejszych rozgrywkach. Stan bramek przypada na dzień 6 grudnia 2021 oraz sezon 2021/2022:

  • Liverpool: 44 bramki w 15 ligowych meczach
  • Real Madryt: 37 bramek w 16 ligowych meczach
  • Bayern Monachium: 45 bramek w 14 ligowych meczach
  • Inter: 39 bramek w 16 ligowych meczach
  • PSG: 36 bramek w 17 ligowych meczach

<h2>BTTS, a więcej niż jedna bramka w meczu – różnice</h2>

W pewnych kategoriach BTTS ma punkt wspólny z zakładem więcej niż jedna bramka w meczu. W obu przypadkach potrzebne są dwa gole.Warto jednak zaznaczyć, iż istnieją zasadnicze różnice, które trzeba wziąć pod uwagę w momencie wyboru jednego z tych dwóch zakładów.

W przypadku typu więcej niż jedna bramka, over 1.5 gola może pokryć jedna drużyna. Dla przykładu, wspomniany już Liverpool rywalizuje z przytoczonym Evertonem. “The Reds” wygrywają 2:0, więc zakład więcej niż jedna bramka w meczu zostanie rozliczony jako wygrany, natomiast BTTS już nie. W tym przypadku wygranym zakładem byłby również np. handicap -1 na Liverpool.

W BTTS musimy liczyć na gole z dwóch stron. W tym przypadku, warto korzystać z zakładu obie drużyny strzelą gola w momencie, gdy mamy do czynienia z wyrównanymi zespołami lub takimi, które strzelają dużo goli, ale również tracą sporo bramek.

To od nas zależy, jak obstawiamy mecze. Warto umiejętnie korzystać ze statystyk i odpowiednio dobierać zakłady na konkretne spotkania. 

Który bukmacher daje najlepszy zakłady BTTS?

Na polskim rynku bukmacherskim jest dość spora konkurencja. Każdy bukmacher musi naturalnie starać się, by jego oferta na zakłady była odpowiednio atrakcyjna. Dotyczy to również typów BTTS.

Trudno wskazać konkretnego bukmachera, który posiada najlepsze zakłady na BTTS, gdyż czasem u jednego bukmachera mamy atrakcyjne kursy na BTTS np. na ligę angielską, ale już w przypadku hiszpańskiej to inny bukmacher posiada lepszą ofertę.

Wartym do obserwowania zjawiskiem jest z pewnością BOOST, który dotyczy również typów BTTS. O czym mowa? Bukmacher zwiększa kurs na konkretne zdarzenie w taki sposób, iż jest to najatrakcyjniejsza oferta na rynku i wyraźnie przerasta konkurencje. Dla przykładu, kurs na btts w meczu Liverpool-Everton wynosi u większości bukmacherów około 1.8, natomiast w przypadku bukmachera, który posiada BOOST mowa o kursie 2.5.