Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #76

12.01.2022

Spotkanie Cagliari z Bologną zamknęło 21. kolejkę Serie A. Po raz kolejny na włoskich boiskach nie brakowało emocji oraz goli. Jak spisali się nasi przedstawiciele? Czy możemy kogoś wyróżnić? Zapraszamy na podsumowanie.

W poprzedniej odsłonie naszego cyklu pozytywne słowa otrzymał Szymon Żurkowski, który trafił do siatki w meczu z Lazio. O postawie pozostałych graczy można przeczytać pod poniższym linkiem.

Łukasz Skorupski – Bologna

Po dłuższej przerwie do rywalizacji wróciła Bologna, która rozegrała wyjazdowe starcie z Cagliari. Zespół Łukasza Skorupskiego nie zdołał wywieźć z Sardegna Arena chociażby jednego punktu. Mecz zakończył się wygraną gospodarzy 2:1. Całe spotkanie między słupkami ekipy z Bolonii spędził nasz przedstawiciel.

W trakcie rywalizacji, Łukasz Skorupski zaliczył dwie interwencje. Obie były efektem uderzeń z pola karnego. Polak mógł zachować się znacznie lepiej przy bramce na 2:1, która padła w 93. minucie meczu. Skorupski wpuścił gola po krótkim słupku.

Rozegrane minuty: 90/90
Nasza ocena: 5,5

Aleksander Buksa – Genoa

Ponownie Aleksander Buksa nie znalazł się w kadrze meczowej na ligowe spotkanie Genoi. Tym razem zespół 18-latka rywalizował na własnym obiekcie ze Spezią. Starcie zakończyło się zwycięstwem gości 1:0, a decydującą bramkę zdobył Bastoni.

W związku z tym, iż trwa zimowe okno transferowe, warto bacznie śledzić sytuację Buksy. Niewykluczone, że 18-latek zmieni klub. Andriy Shevchenko ewidentnie nie widzi Polaka w swoich najbliższych planach.

Rozegrane minuty: 0/90
Nasza ocena: brak

Piotr Zieliński – Napoli

Piotr Zieliński opuścił ostatnie spotkanie Napoli z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Zespół z Neapolu rywalizował na własnym obiekcie z Sampdorią, a potyczka obu ekip zakończyła się skromnym zwycięstwem gospodarzy. Decydującego gola strzelił Andrea Petagna.

Paweł Jaroszyński – Salernitana

Całe ligowe spotkanie po dłuższej przerwie rozegrał Paweł Jaroszyński. Salernitana sprawiła niemałą niespodziankę, wygrywając wyjazdową potyczkę z Veroną 2:1. Polak ma za sobą bardzo solidny występ. Mowa o 3 wybiciach, 2 przechwytach, 4 wygranych pojedynkach z 7 stoczonych, a także 1 kluczowych podaniu i 1 niecelnym strzale.

Nasza ocena: 7

Nicola Zalewski – Roma

Emocjonujące starcie z Juventusem, Nicola Zalewski oglądał z ławki rezerwowych. Roma przegrała pojedynek ze „Starą Damą” 3:4, choć wygrywała w pewnym momencie już 3:1. Był to już dziewiąty ligowy mecz z rzędu, w którym Zalewski nie zagrał nawet przez minutę. Czy wypożyczenie 19-latka jest możliwe? Przekonamy się jeszcze w tym miesiącu.

Wojciech Szczęsny – Juventus

Bohaterem „Starej Damy” został Wojciech Szczęsny. Reprezentant Polski obronił rzut karny przy stanie 3:4.

Poza jedenastką, warto przytoczyć sytuację z końcówki spotkania, gdy polski golkiper bardzo sprytnie wybił futbolówkę spod nóg Tammy’ego Abrahama. Łącznie w trakcie swojego występu, Szczęsny zaliczył cztery interwencje. Na ocenę rzutują niestety stracone gole.

Bartłomiej Drągowski – Fiorentina

Do kadry meczowej po dłuższej przerwie wrócił Bartłomiej Drągowski. 24-latek oglądał rywalizację z Torino z ławki rezerwowych. Zespół z Florencji dość niespodziewanie przegrał aż 0:4, notując pierwszą porażkę od 27 listopada.

Krzysztof Piątek – Fiorentina

Powrót do Włoch zaliczył Krzysztof Piątek, który przez najbliższe miesiące będzie reprezentować barwy Fiorentiny. W ostatnim spotkaniu zespołu z Florencji, Piątek nie miał okazji znaleźć się w kadrze meczowej. Jak już wspomnieliśmy, Fiorentina przegrała aż 0:4.

Bartosz Bereszyński – Sampdoria

Bartosz Bereszyński nie znalazł się w kadrze meczowej Sampdorii na pojedynek z Napoli. Zespół z Genui przegrał wyjazdowe starcie 0:1.

Karol Linetty – Torino

Po raz kolejny Karol Linetty z ławki rezerwowych obserwował poczynania swoich kolegów z drużyny. Tym razem gracze Torino rozegrali świetny mecz, wygrywając domowe starcie z Fiorentiną aż 4:0. Turyński klub jest obecnie na dziewiątym miejscu w tabeli ze stratą czterech punktów do szóstej lokaty.

Arkadiusz Reca – Spezia

Ważną wygraną w ostatniej kolejce zanotowała Spezia, która wygrała wyjazdowe starcie z Genoą 1:0. Cały mecz rozegrał Arkadiusz Reca, który zaprezentował się z dobrej strony, notując 2 wybicia, 2 wślizgi, wygrywając 3 z 5 stoczonych pojedynków, a także posyłając 5 celnych długich piłek na 9 prób.

Jakub Kiwior – Spezia

Sporo pozytywnych słów możemy również napisać o występie Jakuba Kiwiora, który także rozegrał całe spotkanie z Genoą. Tutaj mowa o 4 celnych długich piłkach na 7 prób, 8 wygranych pojedynkach z 10 stoczonych, a także 3 wybiciach, 2 przechwytach, 3 wślizgach oraz 1 zablokowanym strzale. Dodatkowo Kiwior zanotował 1 kluczowe podanie.

Nasza ocena: 7,5

Sebastian Walukiewicz – Cagliari

Cały czas poza kadrową mecz jest Sebastian Walukiewicz, który leczy kontuzję. Gracze Cagliari zanotowali drugie zwycięstwo z rzędu, wygrywając tym razem z Bologną 2:1. Ten wynik sprawił, iż strata Cagliari do bezpiecznej lokaty wynosi zaledwie jeden punkt.

Szymon Żurkowski – Empoli

Trudny mecz ma za sobą Empoli. Beniaminek Serie A przegrał z Sassuolo aż 1:5. Wpływ na wynik spotkania miała bez wątpienia czerwona karta defensora Empoli w drugiej połowie starcia. Sam Żurkowski pokazał z kolei sporo walki, wygrywając 5 z 8 stoczonych pojedynków, posyłając 1 kluczowe podanie, a także notując 2 wybicia, 1 przechwyt i 3 wślizgi.

Nasza ocena: 6,5

Paweł Dawidowicz – Verona

Dość niespodziewaną porażkę z Salernitaną zanotowali piłkarze Verony. Paweł Dawidowicz oczywiście nie znalazł się w kadrze meczowej z powodu poważnej kontuzji.