France Football zmienia zasady przyznawania Złotej Piłki!

11.03.2022

Kontrowersje, które w ostatnich latach wywołały wyniki plebiscytu Złotej Piłki sprawiły, że France Football zdecydowało o zmianie kryteriów wyboru najlepszego piłkarza świata. Zmiany nie są przy tym czysto kosmetyczne, bowiem od tej pory głos w plebiscycie będą miały tylko kraje z pierwszej setki rankingu FIFA. 

Szykują się spore zmiany w plebiscycie Złotej Piłki. France Football podjęło decyzję o zmianie kryteriów wyboru najlepszego piłkarza świata. Od teraz zdecydowanie ważniejsze od osiągnięć drużynowych będą indywidualne dokonania piłkarza. Pod uwagę brana będzie także postawa fair-play zawodnika.

Tylko 100 krajów

Na tym jednak nie koniec zmian. W związku z wyglądającymi dość nietypowo kartami do głosowania, które spływały z egzotycznych krajów, France Football podjęło decyzję o ograniczeniu liczby głosów do 100. Od tej pory prawo głosu będą miały tylko kraje z pierwszej setki rankingu FIFA.

Trzecią ważną zamianą będzie okres brany pod uwagę w plebiscycie. Do tej pory piłkarze oceniani byli przez pryzmat całego roku kalendarzowego, ale według nowych kryteriów pod uwagę brane mają być występy w trakcie całego sezonu. O tym, na ile nowe zasady wpłynął na wyniki Złotej Piłki przekonamy się jednak dopiero przy okazji kolejnej edycji plebiscytu.