Urugwaj i Ekwador z awansem na mundial

25.03.2022

Najpierw dwa awanse ze strefy azjatyckiej, a w nocy dwa kolejne z Ameryki Południowej. W strefie CONMEBOL pozostała jedna zagadka – kto zagra w barażu z Azjatami. Kilka godzin temu przepustki do katarskiego mundialu wywalczył Urugwaj i Ekwador. 

Pierwsi pokonali 1:0 Peru w bezpośrednim pojedynku o czwarte miejsce. Przed tym meczem gospodarze mieli punkt przewagi. Jednak gol Giorgiana De Arrascaety sprawił, że różnica przed ostatnią kolejką wzrosła i zapewniła ekipie Diego Alonso awans na Mistrzostwa Świata. Ten wynik oraz wygrana Brazylii nad Chile(4:0) dały także awans Ekwadorczykom. Co ciekawe ci ostatni nieoczekiwanie przegrali z Paragwajem 1:3 na wyjeździe. Jednak mieli już na tyle dobrą pozycje wyjściową, że nawet porażka nie przeszkodziła im w świętowaniu awansu.

Przypomnijmy, że wcześniej przepustki do Kataru wywalczył eksportowy duet strefy CONMEBOL – Brazylia i Argentyna. Przed ostatnią kolejką pozostała kwestia piątego miejsca. Drużyna, która je wywalczy zagra w czerwcu baraż z piątym zespołem strefy azjatyckiej. Sytuacja jest więc bardzo ciekawa, gdyż jeszcze trzy ekipy powalczą o piąte miejsce w Ameryce Południowej.

Najbliżej celu jest reprezentacja Peru. Im wystarczy wygrana nad Paragwajem i to zamyka sprawę. Za ich plecami jest jednak Kolumbia. Cafeteros musieliby wygrać w Wenezueli i liczyć na potknięcie Peruwiańczyków. Warto dodać, że Kolumbii nawet remis mógłby dać awans. Wtedy jednak Peru musiałoby obowiązkowo przegrać, a swojego meczu nie mogłoby wygrać Chile. Ci ostatni mają właśnie najmniejsze szansę na awans. Potrzebują wygranej, a także potknięć – wystarczą remisy – Peru oraz Kolumbii. Mecze ostatniej kolejki już w nocy z wtorku na środę, o godzinie 1:30 polskiego czasu.