Lech Poznań mistrzem Polski!

14.05.2022

Walka o mistrzostwo Polski została rozstrzygnięta na kolejkę przed końcem sezonu. Lech Poznań pokonał w wyjazdowych derbach Wartę 2:1, a następnie swoje spotkanie w Lubinie przegrał Raków. Takie wyniki spowodowały, że Kolejorz już dzisiaj może świętować swój ósmy tytuł!

Lech zrobił swoje

Derbowa potyczka w Grodzisku Wielkopolskim nie ułożyła się po myśli Lecha Poznań. Podopieczni Macieja Skorży już po kilku minutach przegrywali – fulu w polu karnym dopuścił się Mickey Van Der Hart, a jedenastkę na gola zamienił Michał Kopczyński. KKS zareagował jeszcze przed zmianą stron i odrobił straty z nawiązką. Najpierw kapitalnym strzałem w okienko bramki popisał się Joao Amaral, a tuż przed zejściem do szatni prowadzenie Lechowi dał Mikael Ishak.  Druga część meczu nie obfitowała w wiele sytuacji bramkowych. Wynik 2:1 utrzymał się do samego końca, a kibice klubu z Bułgarskiej mogli odetchnąć z ulgą.

Dodajmy także, że w pierwszych sekundach derbowego spotkania odbyło się pożegnanie Łukasza Trałki, który oficjalnie zakończył piłkarską karierę. Jego licznik występów w Ekstraklasie zakończył się na 431 meczach.

Warta Poznań – Lech Poznań 1:2 (1:2)
Gole: 1:0 Kopczyński; 1:1 Amaral; 1:2 Ishak

Zagłębie pokonało Raków

Podopieczni Marka Papszuna wiedzieli, że aby pozostać w walce o mistrzostwo Polski muszą pokonać Zagłębie Lubin. Miedziowi z kolei walczyli o ligowy byt, który mogli zapewnić sobie dzięki wygranej nad zdobywcami Pucharu Polski. Pierwsza połowa miała dość wyrównany przebieg, a po zmianie stron dominować zaczął Raków. Gości zawodziła jednak skuteczność. Gra wyrównała się w ostatnim kwadransie, a podczas doliczonego czasu gry Zagłębie wywalczyło rzut karny. Winowajcą okazał się Zoran Arsenić, który ręką zablokował celny strzał. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Kacper Chodyna i dał Miedziowym zwycięstwo!

Wygrana Zagłębia 1:0 oznacza, że Ekstraklasa na pewno pozostanie w Lubinie. Jednocześnie zakończył się także marzenia Rakowa Częstochowa o tytule mistrzowskim. W przypadku braku porażki Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk, podczas ostatniej kolejki rozstrzygnąć będą się losy 2. miejsca.

Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa 1:0 (0:0)
Gol: 1:0 Chodyna

Lech mistrzem

Na kolejkę przed końcem sezonu Lech Poznań został mistrzem Polski mając pięć punktów przewagi nad Rakowem Częstochowa. Dla klubu z ulicy Bułgarskiej to ósmy tytuł i powrót na tron po siedmiu latach przerwy. Mistrzowska feta zaplanowana jest przy okazji meczu ostatniej kolejki, w której Kolejorz zagra przeciwko Zagłębiu.