Puchar Polski: Czekają nas małe zmiany w nowym sezonie

25.05.2022

Nie minął miesiąc od drugiego z rzędu zwycięstwa Rakowa Częstochowa. Tymczasem już wiemy, że Puchar Polski 2022/2023 będzie wyglądał nieco inaczej. Zmiany dotyczą przede wszystkim początku rywalizacji. Te jednak dotkną zarówno pucharowiczów, jak i drużyny z I oraz II ligi. 

Do tej pory Ekstraklasa, I liga oraz czołówka II ligi, a także zwycięzcy wojewódzkich pucharów przystępowali bezpośrednio do I rundy. Teraz jednak ta kwestia nieco się zmieni. Teraz w pierwszej rundzie gwarantowany udział ma 14 zespołów Ekstraklasy, 16 ekip z I ligi oraz tyle samo wygranych na szczeblach wojewódzkich. Dwie ostatnie ekipy z I ligi, a także komplet drugoligowców z sezonu 2021/2022 zagra rundę wstępną. Dwadzieścia klubów zostało sklasyfikowanych wg miejsc w tabeli i na tej podstawie powstały pary. Najwyżej sklasyfikowany zespół – 17. ekipa I ligi Górnik Polkowice – zagra z najgorszym, a więc ostatnim zespołem II ligi – GKS-em Bełchatów.

W I rundzie jest zatem 46 klubów, a kolejnych dziesięć dołączy do rozegraniu rundy wstępnej. W ten sposób powstanie 28 par, których triumfatorzy spotkają się w drugiej rundzie. Tam już dołączą kluby reprezentujące naszą ligę w europejskich pucharach. W tym roku taki przywilej mają: Lech Poznań, Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk.

Puchar Polski 2022/2023 – pary rundy wstępnej

Górnik Polkowice – GKS Bełchatów
GKS Jastrzębie – Sokół Ostróda
Stal Rzeszów – Pogoń Grodzisk Mazowiecki
Chojniczanka Chojnice – Hutnik Kraków
Ruch Chorzów – Znicz Pruszków
Wigry Suwałki – KKS 1925 Kalisz
Motor Lublin – Śląsk II Wrocław
Radunia Stężyca – Wisła Puławy
Lech II Poznań – Pogoń Siedlce
Garbarnia Kraków – Olimpia Elbląg