Walia pokonała Ukrainę i awansowała na Mistrzostwa Świata

05.06.2022

Reprezentacja Walii pokonała Ukrainę 1:0 i wywalczyła awans do finałów Mistrzostw Świata w Katarze. Jedyny gol padł w pierwszej połowie meczu, gdy do własnej siatki trafił Andrij Jarmolenko.

Walijczycy czekali na swojego rywala już od marca, gdy w półfinałowym meczu barażowym pokonali Austriaków. Trzy dni temu okazało się, że ich przeciwnikiem będzie reprezentacja Ukrainy, która okazała się lepsza od Szkotów.

Spotkanie w Cardiff od pierwszej minuty toczyło się w bardzo szybkim tempie. Kluczowa okazała się 34. minuta, kiedy piłkę z rzutu wolnego w pole karne posłał Gareth Bale, a nieszczęśliwą interwencję zaliczył Andrij Jarmolenko. Po główce piłkarza West Hamu futbolówka zmieniła swój tor lotu i zmyliła próbującego interweniować Georgija Buszczana.

Losy meczu mogły zmienić się już kilka minut później, gdy Jarmolenko było faulowany w polu karnym Walijczyków. Z niewiadomych względów arbiter ani nie wskazał na wapno, ani nie został wezwany do monitora VAR.

Druga część meczu była bardzo emocjonująca. Gospodarze starali grać się z kontrataku, co mogło zakończyć się bramkami na 2:0. Najlepszą okazję ku temu miał Brennan Johnson. 21-latek na kwadrans przed końcem spotkania trafił w słupek.

Swoje szanse na doprowadzenie do remisu mieli także Ukraińcy. Pomiędzy słupkami doskonale spisywał się jednak Wayne Hennessey. Golkiper Burnley popisał się między innymi przepiękną paradą w 85. minucie, kiedy w niebywały sposób wyjął strzał głową Artema Dovbyka.

Walia pokonała Ukrainę 1:0 i awansowała na Mundial po 64 latach przerwy. Jej rywalami w grupie B będą reprezentacji Anglii, Iranu oraz Stanów Zjednoczonych.

Walia – Ukraina 1:0
Gol: 1:0 Jarmolenko (sam.)