Fortuna Puchar Polski: Kiedyś kończyli w Lublinie, dzisiaj tam zaczynają

26.07.2022

Dwukrotnie Puchar Polski kończył zmagania na Arenie Lublin. Tak było w 2020 i 2021 roku. Teraz w 2022 oficjalnie rozpocznie rozgrywki na tym obiekcie. Fortuna Puchar Polski wraca do gry, w nieco zmienionej wersji. 

Do tej pory runda wstępna dotyczyła jedynie najsłabszych drugoligowców z poprzedniego sezonu. Teraz jednak nieco sprawa się zmieniła. W niej miało wystąpić dwadzieścia zespołów. Dwie najgorsze z pierwszoligowych rozgrywek – Górnik Polkowice i GKS Jastrzębie – oraz komplet drugoligowców. Ostatecznie tak się nie stanie. GKS Bełchatów wycofał się z rozgrywek, dzięki czemu polkowiczanie zyskali wolny los i przepustkę do pierwszej rundy.

Warto dodać, że niewiele brakowało do podobnego losu w przypadku KKS-u Kalisz. Ci z kolei zmierzą się z Wigrami Suwałki. Ekipa z północno-wschodniej Polski wycofała się z drugoligowych rozgrywek i będzie grać w IV lidze w nowym sezonie.

Runda wstępna(pary)

Dobór był niezwykle prosty. 17. drużyna I ligi sezonu 2021/2022 spotkała się z 18. drużyną II ligi. Potem 18. z 17. i wtedy weszło do gry pary wyłącznie drugoligowców z ubiegłego sezonu. Najlepsza Stal Rzeszów zagra z 16. wtedy Pogonią Grodziska Mazowiecki, zaś druga Chojniczanka z 15. Hutnikiem itd.

26 lipca(wtorek)

Motor Lublin-Śląsk II Wrocław
Ruch Chorzów-Znicz Pruszków

27 lipca(środa)

GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój)-Sokół Ostróda
Stal Rzeszów-Pogoń Grodzisk Mazowiecki
Chojniczanka Chojnice-Hutnik Kraków
Wigry Suwałki-KKS 1925 Kalisz
Radunia Stężyca-Wisła Puławy
Lech II Poznań-Pogoń Siedlce
Garbarnia Kraków-Olimpia Elbląg

Niższe ligi przystępują do I rundy

10 ekip, które przebrną rundę wstępną dołączą do 50 ekip, które już tam są. O kim mowa? 14 drużyn z Ekstraklasy, bowiem pucharowicze mają w pierwszej rundzie wolny los. Dzięki temu Lech Poznań, Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk zyskają wolny termin, chociaż pierwsza runda odbędzie się już po zakończeniu całego procesu eliminacyjnego europejskich pucharów.

Kto jeszcze zagra w I rundzie? Drużyny z miejsc 1-16 poprzedniego sezonu I ligi oraz 16. zwycięzców Pucharu Polski 2021/2022 na szczeblu wojewódzkim. To właśnie ta ostatnia kwestia jest najciekawsza. W końcu mówimy o klubach od III ligi w dół. W dużej mierze mamy jednak trzecioligowców. Tych zameldowało się jedenastu. Wśród nich m.in. rezerwy Legii Warszawa czy Pogoni Szczecin. Największe wrażenie robi jednak triumfator sprzed ośmiu lat. W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz zgarnął trofeum, a po chwili niemal zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Teraz jako trzecioligowiec powoli odbudowuje swoją markę. Wreszcie zobaczymy niebiesko-czarnych na szczeblu ogólnopolskim.

Ponadto cztery drużyny, które wygrywały ten puchar jako czwartoligowcy. Wśród nich oczywiście najgłośniejsza będzie Wieczysta Kraków, już po awansie do trzeciej ligi. Najniżej sklasyfikowanym, w momencie wygranej woj. PP był Start Jełowa z Opolszczyzny. Wtedy klasa okręgowa. Jednak Start zgarnął w minionym sezonie „podwójną koronę”. 94pkt w lidze, którą wygrali… o jedno oczko, tuż przed LZS Bogacica. Rywalizacja ciekawa, bowiem Start strzelił 141 goli w 34. meczach, a ich rywal aż 177.

Kiedy obejrzymy kolejne rundy?

I runda odbędzie się jeszcze przed zakończeniem wakacji. Planowana jest na środę 31 sierpnia. Oczywiście wówczas do gry wejdzie Polsat Sport, więc można spodziewać się transmisji niektórych spotkań we wtorek, a innych w czwartek, już pierwszego dnia września.

I runda – 31 sierpnia
1/16 finału – 19 października
1/8 finału – 9 listopada
Ćwierćfinały – 1 marca
Półfinały – 5 kwietnia
Finał – 2 maja

Jeden młodzieżowiec mniej

Od teraz klubom będzie nieco łatwiej budować kadry meczowe w meczach Pucharu Polski. – Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjęła uchwałę w sprawie zasad udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach. W Fortuna Pucharze Polski w jednej drużynie, na boisku musi teraz występować jeden młodzieżowiec, a nie jak wcześniej, dwóch – poinformował PZPN w komunikacie z 12 lipca.

Dla klubów z niższych lig to pewnego rodzaju ułatwienie. W meczach ligowych przecież muszą korzystać z dwóch młodzieżowców. Ekstraklasowicze od tego sezonu w teorii nie muszą z nich w ogóle korzystać, ale wiąże się to z trzymilionową dopłatą.

***

Losowanie I rundy Fortuna Pucharu Polski odbędzie się w piątek 29 lipca o godzinie 12:00. Transmisje z losowania przeprowadzi youtubowy kanał Łączy nas Piłka. Warto dodać, że w losowaniu nie ma żadnych obostrzeń. To oznacza, że możemy zobaczyć zarówno siedem ekstraklasowych par, jak i osiem par zwycięzców pucharów wojewódzkich.