Iker Muniain przebił barierę 500. meczów dla Athletiku Bilbao

16.08.2022

Od wielu lat Athletic Bilbao hołduje zjawisku „One Club Man”. Trudno się dziwić, skoro sami pod nosem mają wielu takich graczy. Jednym z nich jest Iker Muniain. Wczoraj wychowanek baskijskiego klubu rozegrał 500. mecz w jego barwach, a to wszystko przez ukończeniem 30!

Dopiero w grudniu Iker Muniain skończy 30 lat. Mimo tego na jego koncie widnieje kosmiczna liczba 500 występów w pierwszym zespole Los Leones. Pomocnik urodzony w Pampelunie wczorajszym meczem z Mallorką rozpoczął 14. sezon w barwach Athletiku Bilbao. Zadebiutował 30 lipca 2009 roku w meczu eliminacji Ligi Europy przeciwko Young Boys Berno. Kilka miesięcy przed 17. urodzinami Joaquin Caparros dał szansę nieopierzonemu młodzianowi, który miał na swoim koncie kilkanaście występów w rezerwach. Muniain zmienił wówczas w 60. minucie Gaizke Toquero i zameldował się pośród śmietanki baskijskich graczy. Obok niego występowali wówczas legendy klubu – Joseba Etxebarria, Fran Yeste, Andoni Iraola, Markel Susaeta – a także gracze, którzy dzisiaj raczej nie cieszą się przychylnością publiczności na San Mames, czyli Fernando Llorente oraz Javi Martinez. Wtedy Szwajcarzy wygrali 1:0 na starym obiekcie w Bilbao. Tydzień później jednak do Athletic wygrał w Bernie 2:1 i awansował. Decydującego gola strzelił wówczas Iker Muniain.

W tym roku podium, a potem jazda po fotel lidera

W tym momencie Iker Muniain jest na szóstym miejscu wśród piłkarzy z największą liczbą występów w klubie. Tylko siedem meczów traci do piątego Susaety. Przed nim jeszcze Iraola(510), Etxeberria(514), Rojo(541) oraz Jose Angel Iribar(614). Jeśli nie będzie miał kłopotów zdrowotnych, to już w tym sezonie wskoczy na podium. Najdalej za trzy lata powinien być na szczycie listy, zrzucając z niej legendarnego golkipera.

Athletic Bilbao na inauguracje tylko zremisował bezbramkowo z Mallorką. Zrobił to mając ogromną przewagę na boisku. Warto dodać, że to był pierwszy mecz w kolejnej kadencji Ernesto Valverde w roli szkoleniowca baskijskiego klubu. W drugiej kolejce Munain rozpocznie „pięćsetkę” występów. Tym razem rywalem Los Leones będzie Valencia. Mecz odbędzie się w niedzielę o 17:30.