Thomas Tuchel nie jest już trenerem Chelsea!

07.09.2022

Wczorajsza porażka The Blues w Zagrzebiu nie przeszła bez echa. Chelsea skompromitowała się na inauguracje Ligi Mistrzów przegrywając z Dinamem 0:1. Dzisiaj londyński klub poinformował, że Thomas Tuchel zakończył pracę na Stamford Bridge!

Niemiecki szkoleniowiec spędził w Londynie ponad półtora roku. Trafil do Chelsea 26 stycznia 2021 roku. Kilka miesięcy później świętował największy swój sukces w trenerskiej karierze – Ligę Mistrzów. W finale w Porto, The Blues pokonali 1:0 Manchester City. Thomas Tuchel był wówczas chwalony za przechytrzenie bardziej doświadczonego i uznanego Pepa Guardioli. Dla Niemca to były wielkie chwilę, tym bardziej że miesiąc przed pracą w Chelsea, został wyrzucony w okresie świąteczno-noworocznym z pracy w PSG. W Paryżu także dotarł do finału LM, ale przegrał z Bayernem w Lizbonie.

Trofea zdobywane poza Anglią

Kilka międzynarodowych trofeów Niemiec zgarnął. Poza Ligą Mistrzów, wygrał także Superpuchar Europy i Klubowe Mistrzostwo Świata, pokonując w finałach Villarreal i Palmeiras. Na krajowym podwórku ani razu nie udało mu się wygrać finału, mimo że trzykrotnie do nich docierał. W pierwszym sezonie poległ w FA Cup z Leicester na Wembley. W drugim doznał dwóch porażek w decydujących spotkaniach. Dwukrotnie lepszy okazał się Liverpool, dwukrotnie po rzutach karnych. Najpierw w lutym w EFL Cup, a później w maju w FA Cup.

Thomas Tuchel poprowadził Chelsea w 99. meczach, ale setnego już nie będzie. W tym czasie osiągnął bilans 62 wygrane, 19 remisów i 18 porażek, przy bramkach 196:105 na korzyść londyńczyków. Średnia punktowa za cały okres pracy to 2,07 na spotkanie.

Nieznany następca

Chelsea w lakonicznym komunikacie tylko podziękowała Niemcowi za dotychczasową współpracę. Klub dodał jednocześnie, że obecny sztab będzie prowadził treningi i przygotowywał zespół do nadchodzących spotkań. Nazwisko nowego trenera nie zostało podane. W tym momencie jeszcze nie ruszyły spekulacje, kto mógłby przejąć schedę na Stamford Bridge.

Chelsea po sześciu ligowych kolejkach zajmuje 6. miejsce z dorobkiem 10 punktów w Premier League. W Lidze Mistrzów bez punktów po inauguracji z Dinamem Zagrzeb. Lada moment czekają ich kolejne spotkania. W sobotę z Fulham, a w kolejną środę z Red Bullem Salzburg w ramach Champions League. Przypomnijmy, że w grupie E jest jeszcze mistrz Włoch – Milan.