Brazylia po 69 latach wróci do dawnego koloru koszulek
30.03.2019

Biorąc pod uwagę ostatnie ponad 10 lat, reprezentacja “Canarinhos” w dorosłej piłce nie wygrała niczego poważnego. Owszem – w 2016 młodzież wywalczyła olimpijskie złoto, a Brazylia kilkukrotnie wygrała także Puchar Konfederacji. To jednak nie są sukcesy, jakich się oczekuje…

Ostatnie mistrzostwo świata w 2002 roku, ostatnie Copa America w 2007. Trzeba przyznać, że od tych triumfów minęło już mnóstwo czasu. Często bywa tak, że w walce o najwyższe cele warto czasem zdecydować się na świeżość, na coś nowego. O ile zwykle najbardziej się to sprawdza w przypadku nowych zawodników, o tyle można poeksperymentować także ze… strojami.

Tak jak wszyscy kojarzymy Holandię z kolorem pomarańczowym, Francję z niebieskiem, a Anglię z białym, nieodłączną częścią brazylijskiego trykotu są żółte koszulki. Nie każdy to wie, ale ten kolor nie od zawsze był pierwszym wyborem.

Wszystko zmieniło się w 1950 roku po przegranym z Urugwajem finałem mistrzostw świata. To wtedy kolor żółty zastąpił… biel, która zadebiutowała w 1919 roku. Właśnie w tamtym roku – 100 lat temu – Brazylia wygrała swoje pierwsze Copa America, nosząc białe koszulki. Z tej okazji Nike i CBF (brazylijska federacja) postanowiły to uczcić i wrócić do tego koloru. Białe koszulki zadebiutują po raz kolejny na tegorocznym Copa America.

Odbierz darmowy zakład 20 zł