Miejsce debiutu Beckhama jest teraz… galerią handlową

04.10.2024

Davida Beckhama i jego kariery przedstawiać specjalnie nie trzeba. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy początku wieku, który był także jednym z najlepszych angielskich piłkarzy swojej generacji. Ikona mody i w XXI wieku protoplasta piłkarza-celebryty. Jego debiut miał miejsce w 1992 roku. Tego stadionu teraz już jednak nie ma. W jego miejscu postawiono bowiem… galerię handlową.

Debiut legendy

Debiut Davida Beckhama miał miejsce 23 września 1992 roku w meczu Pucharu Ligi Angielskiej na Goldstone Ground z Brighton. Daleko wtedy było do czasów, aby „Mewy” pomyślały w ogóle o budowie „The Amex”. Ostatni mecz na starej arenie był z kolei rozegrany z pierwszym ligowym rywalem z „The Amex” – mowa tu o Doncaster Rovers w 1997 oraz 2011 roku.

Brighton będące rywalem drużyny Beckhama nie było wtedy liczącym się w hierarchii angielskiego futbolu zespołem. 1992/93 to ich pierwszy sezon po spadku z drugiej ligi. Manchester United z kolei rozpoczynał, jak się później okazało, pierwszy mistrzowski sezon z sir Alexem Fergusonem u sterów.

Mecz pomiędzy obiema ekipami był pierwszym od ponad dziewięciu lat, skoro ekipy grały na różnych poziomach. W 1983 roku w dwóch finałowych meczach FA Cup obie drużyny zagrały ze sobą dwukrotnie – to z uwagi na remis w pierwszym starciu 2:2. W Anglii wielką tradycją były bowiem rewanże w Pucharze Anglii w przypadku remisu. 26 maja, czyli kilka dni później, był już bezlitosny dla rywali United. Dwie bramki Bryana Robsona i finałowy wynik 4:0 mówią wszystko. W tamtej edycji w 1/8 finału „Mewy” wyeliminowały wielki Liverpool.

Wracając do meczu drugiej rundy Coca Cola Cup z 1992 roku, jak wtedy nazywał się Puchar Ligi Angielskiej – United prowadziło po bramce Wallace’a z 36. minuty. W 71. minucie po raz pierwszy koszulkę „Czerwonych Diabłów” w oficjalnym meczu założył David Beckham, wówczas 17-latek. Angielski pomocnik wystąpił z numerem 14 i zastąpił na boisku Rosjanina Andrieja Kanczelskisa (nr 7).

Miejsce debiutu Beckhama jest teraz… galerią handlową

Chwilę później Brighton wyrównało po bramce Edwardsa. Kilka lat po meczu Brighton było bliskie spadku do piątej ligi z racji niegospodarności finansowej. „Mewy” użytkowały ten obiekt od 1902 roku. W obecnej chwili miejsce dawnego stadionu zajmuje Goldstone Retail Park. To galeria handlowa, w której znajdują się znane sieciówki w swoich branżach – Lidl oraz TK Maxx. Miejsce to istnieje od 2005 roku. Wcześniej sprzedano je deweloperom.

Klub został bez dachu nad głową i musiał dzielić boisko z Gillingham. Robił to w latach 1999–2011, zanim przeniósł się na najnowocześniejszy Stadion AMEX, co zbiegło się z najbardziej udanym okresem w historii Brighton. „Mewy” awansowały do Premier League po raz pierwszy w 2017 roku i czynią wielki progres.

Dziś United oraz Brighton mogą nazywać się nie tylko rywalami z ligi, ale i konkurentami. Brighton bowiem pod wodzą Tony’ego Blooma zaliczyło oszałamiającą drogę, wyszukując wzmocnienia kadry za pomocą systemów powiązanych algorytmami. Nie liczy się nazwisko, a cechy wiodące. Klub stał się przykładem doskonałego skautingu. System algorytmów zwanych StarLizard ma na świecie raptem kilka zespołów.

United z kolei nie zachwyca pod okiem Erika ten Haga. Co innego Beckham, który łącznie zaliczył w United 394 mecze. Wygrał on jako właściciel Interu Miami niedawno sezon zasadniczy MLS.

Fot. PressFocus