Ile zarabia Cristiano Ronaldo i na co wydaje pieniądze?

Cristiano Ronaldo to nie tylko jeden z najlepszych (według niektórych najlepszy) piłkarzy świata. To przede wszystkim człowiek-instytucja. Od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najlepiej zarabiających sportowców. Dowodem na jego przedsiębiorczość jest fakt, że jego klubowy kontrakt jest coraz mniejszą częścią zarobków.

***

W 2019 roku Cristiano Ronaldo był drugim najlepiej zarabiającym sportowcem na świecie. Zwycięzcą rankingu był nie inny, jak Lionel Messi, który zarobił 127 milionów dolarów, czyli o 18 milionów więcej niż zawodnik Juventusu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Portugalczyk zarabia w ciągu roku mniej o prawie 10 milionów. Suma rocznego kontraktu Lionela Messiego w Barcelonie wynosi bowiem 40 milionów dolarów, a Cristiano Ronaldo 31. To nie jest jednak pełna odpowiedź na pytanie, ile zarabia Cristiano Ronaldo.

Kontrakt z Juve to nie wszystko

Płaca Portugalczyka w Juventusie to niespełna 1/3 jego wszystkich zarobków. Zdecydowanie więcej wpływów trafia na konto gwiazdora z kontraktów reklamowych. Cristiano Ronaldo współpracuje z globalnymi potentatami w swoich dziedzinach. Wśród nich jest choćby szwajcarska marka luksusowych zegarków TAG Heuer oraz producent szamponu Clear Haircare.

Ponadto, Portugalczyk uczestniczy w kampaniach reklamowych firmy Herbalife. W mediach społecznościowych promuje również hiszpańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przeszczepianiem włosów.

Oczywiście nie należy również zapomnieć o singapurskiej platformie sprzedaży online, Shopee. Reklama z ubiegłego roku, w której wystąpił Portugalczyk odbiła się szerokim echem. Pojawiły się głosy krytyki, że zawodnik Juventusu wypadł w niej po prostu śmiesznie. Trzeba przyznać, że dzięki udziałowi Cristiano Ronaldo, o singapurskim potentacie usłyszeli obywatele państw spoza Azji Południowo-Wschodniej.

Żaden kontrakt sponsorski Cristiano Ronaldo nie przewyższa jednak umowy z Nike. W 2016 roku ówczesny zawodnik Realu Madryt podpisał z firmą odzieżową 10-letni kontrakt, na mocy którego otrzymuje 16,2 mln dolarów rocznie. Jak łatwo można policzyć, dzięki umowie Portugalczyk zarobi w sumie aż 162 miliony!

Siła Instagrama

Trzeba podkreślić, że duży wpływ na zasięg popularności Cristiano Ronaldo mają nie tylko jego występy w barwach Juventusu i reprezentacji Portugalii. W dzisiejszych czasach to oczywiste, że zawodnik musi mieć profesjonalny sztab ludzi zajmujących się social mediami. Gwiazdor jest szczególnie aktywny na Instagramie, gdzie śledzą go ponad 202 miliony obserwujących. Według “Forbesa”, zawodnik poprzez publikacje zdjęć i filmów za pośrednictwem tego portalu, może zarobić rocznie aż 48 milionów dolarów, nie wyłączając podatku.

Pod tym względem Portugalczyk bije Lionela Messiego na głowę. Według danych z października ubiegłego roku, Argentyńczyk, który zajmuje drugie miejsce pod względem zarobków poprzez Instagram, inkasuje ponad dwa razy mniej niż jego odwieczny, nie tylko boiskowy rywal. Co więcej, Cristiano Ronaldo zarabia na Instagramie trzy razy więcej niż zajmująca pierwsze miejsce pod tym względem wśród modelek, Kendall Jenner.

Ile w takim razie Cristiano Ronaldo zarabia na pojedynczej reklamie produktu na Instagramie? Według “Forbesa”, kwota lokowania firmy w jednym poście 35-latka wynosi 975 tysięcy dolarów. Niewiele polskich klubów jest w stanie tyle zapłacić za jednego zawodnika, a tutaj jeden człowiek jest w stanie zarobić takie pieniądze za jedną reklamę. No cóż, mamy się czego uczyć od Portugalczyka…

Gdzie mieszka?

Co Cristiano Ronaldo robi z pieniędzmi? Odpowiedzi jest bez wątpienia tyle, ile tysięcy euro/dolarów na jego kontach. Jednym z jego głównych wydatków są nieruchomości. Zawodnik nie posiada co prawda domu w Turynie, gdzie przebywa na co dzień (dziennie za wynajem płaci 50 tysięcy dolarów!), aczkolwiek posiada kilka własnych luksusowych nieruchomości.

Jako pierwszy należy wyróżnić jego rezydencję w Manchesterze, którą kupił za czasów gry w United za około 4 miliony dolarów. Dom składa się z pięciu pięter i znajduje się w nim pięć sypialni, łazienki dla kobiet i mężczyzn, lustrzany sufit, jacuzzi, basen i siłownia. W dodatku wszystko otacza wysokie ogrodzenie, dzięki któremu zawodnik mógł ukryć się przed paparazzi. Jako ciekawostkę warto dodać, że rezydencję przez jakiś czas wynajmował od Portugalczyka inny piłkarz Manchesteru United, Luke Shaw.

Wrażenie może robić również La Finca – rezydencja Ronaldo w Madrycie, której koszt wyniósł go 6,2 mln dolarów. Siedem sypialni, osiem łazienek, boisko do gry, basen, jacuzzi, pokoje dziecięce, nowocześnie urządzona kuchnia… To i tak z pewnością nie wszystko, co znajduje się w madryckiej rezydencji gwiazdora.

Ponadto, Cristiano Ronaldo inwestuje nie tylko tam, gdzie gra i mieszka na stałe. W ubiegłym roku za 2,3 mln dolarów kupił rezydencję w hiszpańskiej Marbelli. Portugalczyk nie ogranicza się jednak do Europy. Nabył również apartament w Trump Tower w Nowym Jorku, którego wartość wynosi według “Sport.one” aż 23 miliony dolarów. Ponadto, zawodnik posiada również luksusowy dom w Wietnamie – jako pierwszy zdecydował się zainwestować w jeden z apartamentów Cocobay Towers.

Czym jeździ?

Cristiano Ronaldo od zawsze gustował w luksusowych i sportowych samochodach. Za jeden ze swoich najnowszych nabytków – Bugatti La Voiture Noire zapłacił 11 milionów euro. W dodatku jeszcze przez ponad rok nie może nim jeździć, gdyż dopiero wtedy samochód będzie dostępny w sprzedaży.

Poza modelem La Voiture Noire, Portugalczyk posiada również inny model Bugatti, Chiron. Ponadto, ma także w garażu takie demony szybkości, jak Lamborghini Aventador czy Aston Martin DB9. Oczywiście kolekcja samochodów Ronaldo nie kończy się na sportowych, gdyż ma również choćby luksusową limuzynę Rolls-Royce Phantom, a także dwie wersje SUV-a Porsche Cayenne. Jakby doliczyć jeszcze kilka modeli Ferrari, Maserati, BMW, Mercedesa czy Audi… Bez wątpienia potrzeba dużo miejsca, żeby gdzieś je wszystkie pomieścić.

Kapcie Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo nie inwestuje jednak tylko w domy i samochody, ale również w swoją markę. Portugalczyk pod swoim brandem CR7 prowadzi sklep z odzieżą, obuwiem oraz perfumami firmowanymi jego nazwiskiem. Ceny? Widać, że z jego marką trzeba się liczyć, jednak nie są one trudno dostępne dla osób, które na co dzień zarabiają euro. Przykładowo, kapcie z napisem CR7 kosztują około 18 euro. Chyba nie ma tragedii?

Człowiek o wielkim sercu

Oczywiście nie należy zapominać o tym, że Portugalczyk od lat wspiera akcje charytatywne. Już w wieku osiemnastu lat angażował się w pomoc finansową dla ofiar tsunami. W 2014 roku zapłacił 83 tysiące funtów na operację i leczenie Erika Ortiza Cruza, ponadto zorganizował dla niego charytatywną aukcję, na którą wystawił swoją parę butów.

Warto również odnotować, że zawodnik mocno zaangażował się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku. Portugalczyk przekazał na ten cel 6,5 miliona dolarów.