Cracovia z pierwszym Pucharem Polski w historii! Drużyna Michała Probierza pokonała po dogrywce Lechię Gdańsk

24.07.2020

Po szalonym meczu Cracovia pokonała po dogrywce Lechię Gdańsk 3:2 i sięgnęła po Totolotek Puchar Polski. Jest to pierwszy krajowy puchar w historii krakowskiego klubu.

Grająca w osłabieniu Lechia nie zdołała dotrwać do konkursu rzutów karnych. Decydujący cios zadał w 117. minucie Mateusz Wdowiak.

Prowadzenie Lechii

Pierwsza część spotkania zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem Lechii Gdańsk. W 21. minucie błąd popełnił jeden z defensorów Cracovii, po którym piłkę przejął Flavio Paixao. Portugalczyk zagrał do Żarko Udovicicia, a ten posłał dokładną piłkę w pole karne. Adresatem zagrania okazał się Omran Haydary, który niepilnowany przez nikogo pokonał bramkarza Cracovii.

Niesamowita druga połowa

W 65. minucie Cracovia doprowadziła do wyrównania. Dośrodkowanie z lewej strony boiska w wykonaniu Kamila Pestki trafiło wprost pod nogi Pelle van Amersfoorta. Holender w świetnym stylu przyjął piłkę, następnie obrócił się z futbolówką i mocnym strzałem wpakował piłkę do siatki.

Piętnaście minut później sytuacja Lechii mocno się skomplikowała. Czerwoną kartką został bowiem ukarany Mario Maloca. Piłkarze Piotra Stokowca nie zamierzali jednak cofać się do rozpaczliwej defensywy. W 85. minucie dośrodkowanie Conrado wykończył uderzeniem głową Patryk Lipski. Strzelec gola pojawił się na boisku raptem dwie minuty wcześniej.

Na tym jednak dzisiejszego wieczora nie skończyły się emocje. Trzy minuty po bramce na 2:1 dla Lechii, Cracovia zdołała wyrównać stan rywalizacji. David Jablonsky po dograniu z rzutu rożnego nie dał szans na skuteczną interwencję Alomeroviciowi. Tym samym na stadionie w Lublinie doszło do dogrywki.

Decydujący cios

Ostatnie słowo należało do Cracovii. W 117. minucie gola dla „Pasów” zdobył Mateusz Wdowiak. Kolejną asystą w dzisiejszym spotkaniu popisał się Kamil Pestka. Po tym ciosie gdańszczanie już się nie podnieśli.

Cracovia – Lechia Gdańsk 3:2 (dog) (0:1)

0:1 – Omran Haydary 21′

1:1 – Pelle van Amersfoort 65′

1:2 – Patryk Lipski 85′

2:2 – David Jablonsky 88′

3:2 – Mateusz Wdowiak 117′

Cracovia: Hrosso – Pestka, Jablonsky, Helik, Rapa, Loshaj (113′ Dimun), Hanca (119′ Siplak), van Amersfoort, Fiolić (121′ Dytyatev), Wdowiak, Lopes (82′ Vestenicky)

Lechia Gdańsk: Alomerović – Pietrzak (54′ Conrado), Nalepa, Maloca, Fila, Gajos (71′ Zwoliński), Kubicki, Makowski, Haydary (83′ Lipski), Udovicić, Paixao (107′ Kryeziu)