Joachim Loew po Euro pożegna się z niemiecką kadrą. Kto następcą?

09.03.2021

Joachim Loew po Mistrzostwach Europy pożegna się z niemiecką kadrą. Kontrakt selekcjonera wygasa w 2022 roku, aczkolwiek Niemiec zdecydował się rozstać z reprezentacją już rok wcześniej.

Kadencja pełna sukcesów

Joachim Loew pracuje z reprezentacją Niemiec od 2006 roku, gdy zastąpił na stanowisku Jürgena Klinsmanna. Niemiec jest drugim na świecie trenerem pracującym aktualnie z reprezentacją po Oscarze Tabarezie prowadzącym Urugwaj. Były szkoleniowiec Stuttgartu okazał się strzałem w dziesiątkę niemieckiej federacji. Z kadrą naszych zachodnich sąsiadów selekcjoner zdobył mistrzostwo świata w 2014 roku, a cztery lata wcześniej zdobył brązowy medal. Z kolei podczas Euro 2008 jego podopieczni zajęli drugie miejsce.

W ostatnich latach nad Loewem rozciągnęły się czarne chmury. Powodem było niewyjście z grupy podczas Mundialu 2018 i nieuzasadnione decyzje personalne. Mimo to wydawało się, że trener wypełni kontrakt z niemiecką federacją, który jest ważny do 2022 roku.

Pożegnanie po 15 latach

Koniec końców, Joachim Loew zdecydował się odejść szybciej z reprezentacji. Niemiecki selekcjoner ogłosił, że pożegna się z posadą po tegorocznych mistrzostwach Europy.

Podejmuję ten krok w zupełności świadomie, pełen dumy i ogromnej wdzięczności, ale jednocześnie nadal czuję się niezwykle zmotywowany w kontekście nadchodzących mistrzostw Europy – stwierdził Loew.

Decyzja szkoleniowca niemieckiej kadry wywołała lawinę doniesień na temat jego możliwego następcy. Według niemieckich mediów, głównym kandydatem do poprowadzenia reprezentacji po Loewie jest obecny trener Bayernu, Hans-Dieter Flick. Wymieniane są również kandydatury Juliana Nagelsmanna i Jürgena Kloppa, aczkolwiek obie opcje wydają się nierealne.