Szwajcaria vs Turcja – podsumowanie spotkania

20.06.2021

W ramach ostatniej, trzeciej kolejki grupy A, walcząca o awans Szwajcaria zmierzyła się na Baku Olympic Stadium z Turcją. Starcie obu ekip zakończyło się zwycięstwem Szwajcarów, którzy triumfowali 3:1.

Choć przed tym meczem reprezentacja Szwajcarii miała na swoim koncie zaledwie jeden punkt, to w kontekście awansu do dalszej rundy, jedno oczko mogło robić ogromną różnicę. Mowa oczywiście o klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc. Dorobek czterech punktów na koniec grupowych zmagań z reguły gwarantował grę w fazie pucharowej.

Ambitnie ten mecz rozpoczęła Turcja, która już w 4. minucie miała dobrą okazję. Świetnym strzałem popisał się Kaan Ayhan, ale jeszcze lepszą interwencję zanotował Yann Sommer. Odpowiedź Szwajcarii była błyskawiczna i skuteczna. Krytykowany w trakcie tego Euro Haris Seferovic wykorzystał podanie Zubera i wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie.

Turcja nie podłamała się straconym golem. W 16. minucie bardzo dobre uderzenie wykonał Mert Muldur, jednakże po raz kolejny na posterunku był Yann Sommer, który rozgrywał genialne zawody. Dziesięć minut później całe show skradł Xherdan Shaqiri, który wykonał idealne uderzenie zza pola karnego i nie dał szans tureckiemu bramkarzowi.

Piłkarz Liverpoolu chwilę później powinien mieć na koncie drugiego gola, jednakże w sytuacji sam na sam z 29-latkiem, górą wyszedł Ugurcan Cakir. Tuż przed przerwą indywidualną akcją popisał się Mert Muldur, jednakże turecki defensor po przebiegnięciu z futbolówką połowy boiska, wykonał zbyt słaby strzał, by pokonać Sommera.

Mecz pięknych bramek

Drugą połowę lepiej rozpoczęli Szwajcarzy. Swoje szanse mieli Embolo oraz Seferovic. Można powiedzieć, że role nieco się odwróciły, gdyż reprezentacja Turcji zaczęła rzadziej atakować szwajcarską bramkę, ale ostatecznie strzeliła kontaktowego gola. Przy tym uderzeniu Sommer nie miał już nic do powiedzenia. Irfan Kahveci popisał się pięknym strzałem, przywracając nadzieje kibicom na chociażby jeden punkt.

Na odpowiedź Szwajcarów nie musieliśmy długo czekać. Piłkarze Vladimira Petkovicia wykonali bardzo szybką akcję, a skończył ją Xherdan Shaqiri, który mógł cieszyć się z drugiego gola w tym meczu. Kibice z pewnością nie mogli narzekać na brak emocji w tym starciu, gdyż do końca spotkania obie ekipy starały się strzelić kolejną bramkę. Ostatecznie nie zobaczyliśmy już więcej goli. Szwajcaria zgarnia trzy punkty i zajmuje trzecie miejsce w grupie z dorobkiem czterech oczek. Tym samym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy Szwajcarów w 1/8 finału z klasyfikacji drużyn trzecich miejsc.