Włochy vs Walia – podsumowanie spotkania

20.06.2021

Mająca już zagwarantowany awans do fazy pucharowej reprezentacja Włoch zmierzyła się w ostatnim grupowym meczu z Walią. Po trzy punkty sięgnęli Włosi, którzy tym samym kończą zmagania na pierwszym miejscu z kompletem punktów.

Sytuacja obu ekip przed ostatnim meczem była dość klarowna. Dwie wygrane zagwarantowały Włochom awans. Z kolei pozycja Walii była na tyle komfortowa, że tylko prawdziwy kataklizm mógłby sprawić, że Walijczycy nie załapaliby się do fazy pucharowej Euro 2020.

Pewny awans pozwolił Manciniemu przeprowadzić kilka zmian w wyjściowej jedenastce. Od pierwszej minuty pojawili się: Toloi, Emerson, Pessina, Verratti, Chiesa, Belotti i Bernardeschi. Była to zatem spora rotacja, jednakże cały czas włoski zespół na papierze wyglądał bardzo ciekawie.

Początek rywalizacji odzwierciedlał sytuację w grupie. Co prawda inicjatywę na murawie przejęli Włosi, jednakże gracze Manciniego niespecjalnie napierali na bramkę Walijczyków. Mecz nabrał tempa po dwudziestej minucie, gdy przed szansą stanął Belotti. Chwilę później swoją okazje miała również Walia. Chris Gunter doszedł do piłki po rzucie rożnym, jednakże strzał defensora minął bramkę Włochów.

W 39. minucie mieliśmy 1:0. Reprezentacja Włoch wykonała świetny stał fragment gry. Piłkę z rzutu wolnego posłał Marco Verratti, który dograł do Pessiny, a ten umieścił futbolówkę w siatce.

Problem Walijczyków

Już na początku drugiej połowy, zawodnicy Manciniego mieli szansę podwyższyć prowadzenie. Ciekawy strzał z rzutu wolnego wykonał Bernardeschi. Futbolówka po uderzeniu zawodnika Juventusu trafiła jednak w słupek. Sytuacja Walijczyków zrobiła się bardzo trudna w 55. minucie. Ostry faul w środku pola wykonał Ampadu. Arbiter spotkania pokazał reprezentantowi Walii czerwony kartonik.

Włosi bez większych problemów kontrolowali mecz grając w przewadze, systematycznie meldując się pod bramką rywali. Jedną z niewielu okazji w drugiej połowie, Walijczycy stworzyli w 76. minucie. Świetną piłkę w polu karnym otrzymał Gareth Bale, jednakże gracz Realu Madryt wykonał strzał z woleja, który nie trafił nawet w światło bramki.

Do końca spotkania nie zobaczyliśmy więcej goli. Reprezentacja Włoch z kompletem punktów wygrywa grupę A. Z kolei Walia, mimo dzisiejszej porażki, zajmuje drugie miejsce w tabeli, mając taki sam dorobek co Szwajcarzy.