Niemcy – Węgry – podsumowanie spotkania

23.06.2021

Przed meczem więcej mówiło się o polityce i kibicach, niż o poziomie sportowym. Mało kto wierzył, że Węgrzy mogą zagrozić Niemcom i powalczyć o awans do 1/8 finału. Tymczasem Madziarzy byli o krok od wyjścia z grupy śmierci, a widowisko w Monachium będą mogli wspominać jako niewykorzystaną szansę.

Bardzo szybko, bo już w 11. minucie Adam Szalai wykorzystał idealną centrę Rolanda Sallaia z prawego skrzydła. Szybka kontra i gol, czyli coś na co mieli liczyć goście. Węgrzy raczej się bronili, choć próbowali się odgryzać w kontrach. Niemcy z kolei nie tworzyli wielkiego zagrożenia pod bramką Petera Gulacsiego, chociaż raz Mats Hummels trafił w poprzeczkę. To w zasadzie tyle w pierwszej połowie.

Fatalny błąd i szybka odpowiedź

W drugiej przewaga Niemców rosła, ale kluczowe dla losów spotkania było pięć minut pomiędzy 64. a 68. minutą meczu. Najpierw Sallai trafił w spojenie po rzucie wolnym! Dwie minuty później katastrofalny błąd Gulacsiego wykorzystali Niemcy. Tym razem Hummels zaliczył asystę, a z najbliższej odległości gola strzelił do pustej bramki Kai Havertz. Golkiper RB Lipska zaliczył pusty przelot, w co trudno uwierzyć patrząc na jego dyspozycje w pierwszych dwóch meczach turnieju.

Wydawało się, że jest po sprawie i zaraz Niemcy ruszą po drugiego gola. Węgrzy rozpoczęli od środka, minęło 17 sekund i znowu prowadzili 2:1. Tym razem Adam Szalai asystował, a sprytnie głową strzelił Andras Schafer. W tym przypadku chyba niepotrzebnie z bramki ruszał Neuer, który miał przed sobą dwóch obrońców jeszcze.

Nasi zachodni sąsiedzi ruszyli do jeszcze bardziej ofensywnej gry. Stąd na boisku pojawili się Volland – za Gintera – oraz Jamal Musiala. W ten sposób Musiala został trzecim, po Bellinghamie i Kozłowskim, zawodnikiem z rocznika 2003, który zagrał na Euro 2020. Miał swój udział przy golu Leona Goretzki. Pomocnik Bayernu ustalił wynik spotkania i zapewnił Niemcom awans do 1/8 finału!

Niemcy – Węgry statystyki

Liczby pokazują, kto przeważał i kto miał piłkę. Trzeba jednak oddać Węgrom, że połowa ich celnych strzałów trafiła do bramki Manuela Neuera.

4. Węgry 2pkt, 3:6

Wiele razy zmieniała się sytuacja w tabeli grupy F w trakcie ostatniej kolejki. Za burtą była i Portugalia, i Niemcy. Ostatecznie to Węgrzy wrócili na ostatnie miejsce. Pozostałe ekipy awansowały do 1/8 finału.