Polacy w Serie A. Świąteczne rozliczanie rodaków

23.12.2021

W świątecznym nastroju podsumujemy dwie ostatnie kolejki Serie A w 2021 roku. Jak zaprezentowali się nasi przedstawiciele? Czy z grona polskich zawodników występujących na co dzień we włoskiej ekstraklasie możemy wyróżnić kilku graczy za dwie ostatnie serie gier? Zapraszamy na podsumowanie.

Podczas poprzedniej odsłony naszego cyklu wyróżniliśmy przede wszystkim Łukasza Skorupskiego, który rozegrał dobry mecz przeciwko Torino. O postawie reszty graczy można przeczytać pod poniższym linkiem.

Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #74

Łukasz Skorupski – Bologna

W całkiem dobrym humorze ten rok kończy Łukasz Skorupski. Co prawda Bologna przegrała wcześniej z Juventusem 0-2, ale w ramach 19. kolejki Serie A pokonała Sassuolo aż 3:0. Tym samym reprezentant Polski po raz kolejny zachował czyste konto. W trakcie tego spotkania, Skorupski zaliczył pięć interwencji.

We wcześniejszym meczu, czyli starciu ze „Starą Damą”, Skorupski miał sporo pracy, wykonując pięć interwencji, a każda z nich była efektem uderzenia z pola karnego.

Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 7,5

Aleksander Buksa – Genoa

W żadnym z dwóch ostatnich spotkań nie zagrał Aleksander Buksa. Co więcej, 18-latek nie znalazł się nawet w kadrze meczowej na chociażby jedno starcie. Genoa najpierw przegrała 1:3 z Lazio, a następnie zremisowała 0:0 z Atalantą. Coraz głośniej mówi się o możliwym transferze 18-latka. Szewczenko najwidoczniej nie widzi młodego Polaka w kadrze Genoi.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Piotr Zieliński – Napoli

Problemy zdrowotne, z jakimi zmagał się Piotr Zieliński w trakcie pojedynku z Empoli okazały się niegroźne. Reprezentant Polski znalazł się w wyjściowym składzie na starcie z Milanem. Pomocnik Napoli miał spory wpływ na wynik rywalizacji, asystując przy jedynym golu, który padł w tym spotkaniu.

Poza asystą, Piotr Zieliński zanotował aż 4 kluczowe podania, wykonał 1 zablokowany strzał, a także zaliczył 3 celne dośrodkowania na 6 prób oraz 1 celną długą piłkę na 3 próby. Z kolei w przegranym starciu ze Spezią, Piotr Zieliński zanotował aż 5 kluczowych podań, wykonał 1 celny oraz 1 niecelny strzał, a także zaliczył 4 celne długie piłki na 4 próby oraz 3 celne dośrodkowania na 3 próby. Choć gracze Napoli nie zdobyli kompletu punktów w dwóch ostatnich meczach, to Piotr Zieliński może być zadowolony ze swoich występów.

Rozegrane minuty: 144/180
Nasza ocena: 7,5

Łukasz Teodorczyk – Udinese

Tradycyjnie w kadrze meczowej nie znalazł się Łukasz Teodorczyk. Udinese rozegrało tylko jedno spotkanie, gdyż starcie z Salernitaną zostało odwołane w wyniku zakażeń w beniaminku Serie A. Gracze Udinese zdeklasowali na wyjeździe Cagliari 4:0. Zespół z Udine poprawił swoją pozycję w tabeli i jest obecnie na czternastej lokacie ze stratą pięciu punktów do jedenastego Torino.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Paweł Jaroszyński – Salernitana

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, Salernitana nie rozegrała swojego starcia z Udinese. W związku z tym, rok kończy porażką 0:5 z Interem. W drugiej połowie tego meczu na murawie zameldował się Paweł Jaroszyński. 27-latek zaliczył 1 wybicie, wygrał 1 z 3 stoczonych pojedynków, a także zaliczył 1 celną długą piłkę na 1 próbę.

Rozegrane minuty: 20/180
Nasza ocena: 5

Nicola Zalewski – Roma

W żadnym z dwóch ostatnich meczów Romy nie zagrał Nicola Zalewski. Podopieczni Jose Mourinho najpierw wygrali 4:1 z Atalantą, a następnie zremisowali 1:1 z Sampdorią. Sytuacja 19-latka w rzymskim klubie nie jest najlepsza. Początek listopada to okres, kiedy Nicola Zalewski ostatni raz wystąpił w meczu Serie A. Być może potrzebne jest wypożyczenie?

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Wojciech Szczęsny – Juventus

Dwa czyste konta w dwóch ostatnich meczach 2021 roku zanotował Wojciech Szczęsny. Piłkarze Juventusu najpierw wygrali na wyjeździe z Bologną, a następnie poradzili sobie na własnym obiekcie z Cagliari. Golkiper „Starej Damy” miał trochę pracy. W kontekście starcia z Bologną mowa o trzech interwencjach. Z kolei w meczu z Cagliari, reprezentant Polski zaliczył jedna interwencję po uderzeniu z pola karnego.

Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 7,5

Bartłomiej Drągowski – Fiorentina

Z problemami zdrowotnymi nie poradził sobie Bartłomiej Drągowski. Tym samym 24-latek zaliczył ostatni występ w 2021 roku podczas starcia z Napoli, które miało miejsce 3 października. Wróćmy jednak do wyników Fiorentiny. Zespół z Florencji najpierw podzielił się punktami u siebie z Sassuolo, a następnie zremisował na wyjeździe z Veroną.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Bartosz Bereszyński – Sampdoria

Dwa remisy w dwóch ostatnich spotkaniach zanotowała Sampdoria. Mowa o starciu z Venezią (1:1) i Romą (1:1). W obu tych meczach wystąpił Bartosz Bereszyński. W kontekście pojedynku z beniaminkiem Serie A, Bereszyński zaliczył 4 wybicia, 2 dryblingi, wygrał 3 z 7 stoczonych pojedynków, a także posłał 3 celne długie piłki na 5 prób.

Z kolei w rywalizacji z Romą, Bereszyński zanotował 1 wybicie, 1 przechwyt, 1 wślizg, a także wygrał 2 z 6 stoczonych pojedynków i posłał 1 celną długą piłkę na 4 próby. Były to zatem przeciętne występy w wykonaniu naszego reprezentanta.

Rozegrane minuty: 135/180
Nasza ocena: 6

Karol Linetty – Torino

W żadnym z dwóch ostatnich meczów nie zagrał Karol Linetty. Torino najpierw poradziło sobie na własnym obiekcie z Veroną, wygrywając 1:0, a następnie przegrało wyjazdowe starcie z liderem Serie A – Interem. Turyński klub jest obecnie na jedenastym miejscu w tabeli z bezpieczną przewagą nad strefą spadkową.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Arkadiusz Reca – Spezia

Solidne występy ma za sobą Arkadiusz Reca. Gracze Spezii najpierw zremisowali 1:1 z Empoli, a następnie sprawili dużą niespodziankę, wygrywając na wyjeździe z Napoli 1:0. W obu tych spotkaniach 26-latek wystąpił od pierwszego do końcowego gwizdka sędziego. W kontekście starcia z Empoli, Reca zaliczył 2 kluczowe podania, wygrał 4 z 9 stoczonych pojedynków, a także posłał 2 celne dośrodkowania na 6 prób oraz 2 celne długie piłki na 6 prób.

W rywalizacji z Napoli, reprezentant Polski musiał skupić się na defensywie. Reca wygrał 4 z 9 stoczonych pojedynków, zaliczył 1 wybicie, 1 przechwyt oraz 2 wślizgi.

Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 6,5

Jakub Kiwior – Spezia

W dwóch ostatnich spotkaniach wystąpił także Jakub Kiwior. Młody gracz Spezii w trakcie meczu z Empoli zaliczył 3 przechwyty, 1 wybicie, wygrał 2 z 3 stoczonych pojedynków, a także posłał 1 celną długą piłkę na 3 próby. Z kolei w rywalizacji z Napoli, Kiwior zanotował 7 wygranych pojedynków z 16 stoczonych, posłał 2 celne długie piłki na 5 prób oraz wykonał 5 wybić, 2 przechwyty i 3 wślizgi.

Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 6,5

Sebastian Walukiewicz – Cagliari

Sebastian Walukiewicz nadal nie wyleczył kontuzji. Gracze Cagliari zanotowali dwie porażki: 0:4 z Udinese oraz 0:2 z Juventusem. Sytuacja zespołu Walukiewicza jest nieciekawa. Cagliari zajmuje dziewiętnaste miejsce w tabeli ze stratą pięciu punktów do bezpiecznej lokaty.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Szymon Żurkowski – Empoli

Dobry okres przeżywa Szymon Żurkowski. W trakcie zremisowanego 1:1 spotkania ze Spezią, 24-latek wykonał 2 kluczowe podania, zaliczył 1 celny oraz 1 niecelny strzał, a także wygrał 10 z 15 stoczonych pojedynków. Z kolei w meczu z Milanem, Żurkowski zanotował 2 kluczowe podania, 1 celny oraz 1 niecelny strzał i wygrał 3 z 10 stoczonych pojedynków. Polak dorzucił także 2 przechwyty oraz 2 wślizgi.

Rozegrane minuty: 157/180
Nasza ocena: 7

Paweł Dawidowicz – Verona

Zerwane więzadło wykluczyło Dawidowicza na wiele miesięcy. Być może nieobecność Polaka wpływa na wyniki Verony. Zespół 26-latka najpierw przegrał 0:1 z Torino, a następnie zremisował 1:1. Gracze Verony nie wygrali żadnego z czterech ostatnich meczów.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak