Rekordowa Portugalia. Najlepsze eliminacje w historii

Reprezentacja Portugalii zalicza wyjątkowo udane eliminacje do zbliżającego się EURO 2024. W dziesięciu meczach eliminacyjnych Portugalczycy zdobyli trzydzieści punktów, notując wprost idealny cykl eliminacji.

Futbolnews baner FB

Bezbłędna drużyna

Tuż po zakończonych mistrzostwach świata w Katarze z reprezentacją Portugalii pożegnał się Fernando Santos. W miejsce doświadczonego selekcjonera zatrudniono Roberto Martineza, który wówczas prowadził belgijską reprezentację. Chyba nikt jednak nie spodziewał się, że rezultaty na początku pracy hiszpańskiego trenera będą tak zdumiewające. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego zdobyła w eliminacjach maksymalną możliwą liczbę punktów (30 w 10 meczach) i w imponującym stylu wywalczyła bilety na czempionat w Niemczech. Dla Portugalii są to najlepsze eliminacje w historii.

W ostatnim meczu Portugalczycy podejmowali w Lizbonie reprezentację Islandii, która – jak już teraz wiemy – straciła szanse nawet na baraże. Gospodarze rozprawili się z „Wikingami” i wygrali 2:0 po bramkach Bruno Fernandesa oraz Ricardo Horty. W rezultacie w dziesięciu meczach eliminacyjnych podopieczni Roberto Martineza zdobyli aż trzydzieści sześć bramek, tracąc tylko dwie. Pod względem strzelonych goli Portugalia jest najlepsza w całych eliminacjach. Lepsi pod względem bramek straconych są tylko Francuzi (raptem jedna bramka stracona, lecz Trójkolorowi dopiero rozegrają ostatnie spotkanie). Wrażenie mogą robić też rozmiary zwycięstw w kilku meczach – 6:0 oraz 9:0 z Luksemburgiem czy 5:0 na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną. Pokonali dwukrotnie każdego rywala z grupy J: Słowację (również z awansem na EURO), Luksemburg (zagra w barażach), Islandię, Bośnię i Hercegowinę (zagra w barażach) oraz Liechtenstein.

Graczem, który „odblokował” się za kadencji Martineza, jest Cristiano Ronaldo, który strzelił w tych eliminacjach dziesięć goli (łącznie Ronaldo ma już 139 bramek w seniorskiej drużynie narodowej). Lepszy od CR7 jest tylko Romelu Lukaku z czternastoma trafieniami. Dodajmy, że Martinez jeszcze niedawno współpracował z napastnikiem Romy, znają się bowiem z pracy w reprezentacji Belgii. Warto wspomnieć, że Hiszpan poprzedni cykl eliminacyjny do mistrzostw Europy (EURO 2020) również ukończył z kompletem zwycięstw we wszystkich meczach, właśnie jako selekcjoner „Czerwonych Diabłów”.

Fot. Pressfocus