Najwięcej minut, goli, asyst. Które z polskich piłkarek podbiły Ligę Narodów?

08.12.2023

Polskie piłkarki dokonały rzeczy niezwykłej – awansowały do najwyższej dywizji Ligi Narodów UEFA. Zrobiły to w iście przekonywującym stylu, wygrywając pięć z sześciu spotkań, a jedno kończąc remisem. Oczywistą bohaterką kadry była ponownie Ewa Pajor. Kto obok niej zachwycił najmocniej?

Futbolnews baner FB

Tegoroczna, pierwsza w historii edycja kobiecej Ligi Narodów przebiegła po myśli reprezentacji Polski. Selekcjoner Nina Patalon w sześciu spotkaniach posłała do boju łącznie 22 piłkarki, z czego 16 przynajmniej raz wyszło w podstawowym składzie. Mimo, że podczas rozgrywek doszło do debiutów, bo w seniorskiej kadrze po raz pierwszy wystąpiły: Wiktoria Zieniewicz, Emilia Szymczak, Nadia Krezyman, Magdalena Sobal i Oliwia Domin, można mówić o „żelaznym składzie”.

Selekcjonerka rzadko rotowała. Nietykalnymi postaciami w jej kadrze podczas Ligi Narodów były: Ewa Pajor, Sylwia Matysik, Tanja Pawollek i Martyna Wiankowska. Ta czwórka zagrała od pierwszej do ostatniej minuty w każdym ze spotkań. Raz, ze względu na kartki, pauzowała Wiktoria Zieniewicz, będąca w statystyce rozegranych minut tuż za nimi.

Z racji braku kontuzjowanych Pauliny Dudek i Małgorzaty Mesjasz, podstawowymi stoperkami stały się Wiktoria Zieniewicz i Małgorzata Grec. Tę drugą, gdy wypadła najpierw z powodu kartek, a następnie urazu, zastąpiła Oliwia Woś. Środek pola tworzyły Tanja Pawollek, Dominika Grabowska i Klaudia Lefeld, a w ataku obok Ewy Pajor pokazywały się Ewelina Kamczyk i Natalia Padilla-Bidas. Najwięcej zmian było na pozycji… bramkarki. Katarzyna Kiedrzynek i Kinga Szemik podzieliły się występami po połowie. Obie rozegrały po trzy spotkania.

W ostatnich meczach na boisko powróciła Adriana Achcińska, dochodząca do pełni formy po kontuzji. Najczęściej wykorzystywaną rezerwową była natomiast Natalia Wróbel, która choć ani razu nie znalazła się w podstawowej „jedenastce”, uzbierała 76 minut i wystąpiła w pięciu z sześciu meczów.

Naturalną bohaterką w ofensywie była Ewa Pajor. To ona strzeliła aż pięć z jedenastu goli dla reprezentacji Polski. Dwoma trafieniami popisała się Natalia Padilla-Bidas, a po jednym zebrały Adriana Achcińska, Kinga Kozak i Tanja Pawollek. Najczęściej przy trafieniach asystowały Dominika Grabowska i Ewelina Kamczyk. Obie nie raz popisały się dokładnym, efektownym zagraniem, otwierającym przestrzeń z przodu. Poniżej prezentujemy, jak biało-czerwone wyglądają w liczbach.

Najwięcej rozegranych minut:
540 minut – Ewa Pajor, Sylwia Matysik, Tanja Pawollek, Martyna Wiankowska
450 minut – Wiktoria Zieniewicz
440 minut – Dominika Grabowska
421 minut – Ewelina Kamczyk
401 minut – Klaudia Lefeld
362 minuty – Natalia Padilla-Bidas
360 minut – Oliwia Woś
270 minut – Katarzyna Kiedrzynek, Kinga Szemik
241 minut – Małgorzata Grec
163 minuty – Adriana Achcińska
137 minut – Kayla Adamek
125 minut – Kinga Kozak
76 minut – Natalia Wróbel
33 minuty – Klaudia Jedlińska
20 minut – Emilia Szymczak
8 minut – Nadia Krezyman
5 minut – Magdalena Sobal
1 minuta – Oliwia Domin

Najwięcej strzelonych goli:
5 goli – Ewa Pajor
2 gole – Natalia Padilla-Bidas
1 gol – Adriana Achcińska, Kinga Kozak, Tanja Pawollek

Najwięcej asyst:
3 asysty – Dominika Grabowska, Ewelina Kamczyk
1 asysta – Sylwia Matysik, Klaudia Lefeld

Najwięcej kartek:
1 czerwona + 1 żółta – Małgorzata Grec
2 żółte – Wiktoria Zieniewicz, Ewelina Kamczyk
1 żółta – Dominika Grabowska, Tanja Pawollek, Martyna Wiankowska, Kayla Adamek, Natalia Wróbel

Materiał powstał we współpracy z ORLEN

Fot. Pressfocus