Nowy turniej międzynarodowy od FIFA
Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze mecze przerwy reprezentacyjnej. Wraz z nią ruszą rozgrywki FIFA Series, które mają nam dodatkowo umilić przerwę od futbolu klubowego. Na czym polegają? W jakim systemie będą grane i kto w nich będzie brał udział?
FIFA Series – nowy format rozgrywek międzynarodowych!
Celem powstania rozgrywek FIFA Series jest urozmaicenie zwykłych meczów towarzyskich w trakcie przerw reprezentacyjnych. Reprezentacje będą miały okazję zmierzyć się z kilkoma innymi drużynami z innych kontynentów, adekwatnymi do ich poziomu i miejsca w światowych rankingach. Jak możemy się dowiedzieć, powstało to również z inicjatywy docierania do mniejszych państw, w których futbol nie odgrywa tak ważnej roli w życiu przeciętnego mieszkańca (np. Bhutan, Sri Lanka, Vanuatu).
W takich państwach otworzy się furtka na rynek piłkarski i możliwości w zakładaniu akademii, a co innego może przyciągnąć do tego nowe pokolenia, jeżeli nie oglądanie meczów swojej kadry narodowej z innymi zespołami z całego świata? Kolejnym powodem miało być podkręcenie tempa w meczach towarzyskich. FIFA Series ma sprawić, że piłkarze będą wkładali więcej serca w sparingi.
Coming soon: the FIFA Series ⚽️
FIFA is facilitating inter-confederation friendlies during the March match window of even years to provide more member associations around the world with key playing opportunities.
Everything you need to know:
— FIFA (@FIFAcom) February 26, 2024
W pierwszej edycji FIFA Series udział wezmą 24 zespoły narodowe. Wśród gospodarzy sześciu grup tych rozgrywek znajdziemy Arabię Saudyjską (dwukrotnie), Egipt, Algierię, Sri Lankę i Azerbejdżan. Taki format sparingów będziemy oglądać co dwa lata w trakcie marcowych przerw reprezentacyjnych. Zdecydowanie najciekawiej ze wszystkich grup wygląda ta, która odbędzie się w Egipcie. Skład czwórki, która powalczy między sobą to: Egipt (36.), Chorwacja (10.), Nowa Zelandia (103.) i Tunezja (41.).
W innych grupach zobaczymy takie drużyny (w nawiasie miejsce w rankingu FIFA):
ALGIERIA
- Algieria (43.)
- Andora (164.)
- Boliwia (86.)
- RPA (58.)
AZERBEJDŻAN
- Azerbejdżan (113.)
- Bułgaria (83.)
- Mongolia (190.)
- Tanzania (119.)
ARABIA SAUDYJSKA (DWIE GRUPY)
- Kambodża (179.)
- Wyspy Zielonego Przylądka (65.)
- Gwinea Równikowa (79.)
- Gujana (157.)
- Bermudy (171.)
- Brunei (194.)
- Gwinea (76.)
- Vanuatu (170.)
SRI LANKA
- Bhutan (184.)
- Republika Środkowoafrykańska (129.)
- Papua Nowa Gwinea (165.)
- Sri Lanka (204.)
Zdj. PressFocus