Wieczysta Kraków zachwyca w III lidze

25.03.2024

Wieczysta Kraków jeszcze parę lat temu była traktowana raczej jako ciekawostka na polskiej arenie piłkarskiej. W tym sezonie jednak podopieczni Sławomira Peszki idą jak burza i wszystko wskazuje, że od przyszłego sezonu drużynę z województwa małopolskiego zobaczymy w końcu na szczeblu centralnym.

Wieczysta Kraków zachwyca w III lidze

Ekipa Wieczystej w tym sezonie jest absolutnym dominatorem w grupie IV rozgrywek III ligi. Na ten moment zgromadziła na swoim koncie 53 punkty i póki co nad drugą Siarką Tarnobrzeg ma zapas dziesięciu punktów. Na wyróżnienie w Wieczystej szczególnie zasługują ostatnie tygodnie, ponieważ od rozpoczęcia rundy wiosennej podopieczni Sławomira Peszki wygrali wszystkie cztery spotkania, nie tracąc w nich żadnego gola. Jeśli zliczymy do tego również wyniki z poprzedniej rundy, to seria zwycięstw wygląda jeszcze bardziej okazale, bo wówczas można mówić o dziesięciu ligowych wygranych z rzędu. Wieczysta często wygrywa również zdecydowaną różnicą bramek, a wśród zespołu z Krakowa często zdarzają się takie zwycięstwa jak:

  • 5:0 vs Karpaty Krosno
  • 4:0 vs Garbarnia Kraków
  • 6:1 vs Unia Tarnów
  • 5:1 vs Star Starachowice

Idą po awans!

Do końca rozgrywek ligowych w IV grupie III poziomu rozgrywkowego w Polsce zostało jeszcze do rozegrania 12 kolejek, jednak już teraz możemy stwierdzić, że tylko kataklizm może odebrać Wieczystej awans do prestiżowej II ligi, która jest już częścią tak zwanego „szczebla centralnego”. Promocja Wieczystej o poziom wyżej oznaczałaby wkroczenie klubu na zupełnie inny pułap finansowy i byłby to zdecydowanie największy sukces zespołu w ostatnich latach.

Wieczysta Kraków – „polskie PSG”

Nierzadko zdarza się, żeby zawodnicy występujący na poziomie trzeciej ligi mieli za sobą epizody w reprezentacji Polski, Lidze Mistrzów, a także rozegrane spotkania na wielkich turniejach takich jak Euro czy mistrzostwa świata.

Wieczysta stanowi tutaj wyjątek, ponieważ w zespole z Krakowa występują tacy zawodnicy: Jacek Góralski (21 występów w reprezentacji), Michał Pazdan (38 występów w kadrze, gwiazda Euro 2016), czy Sasa Zivec (178 występów w Ekstraklasie). Warto również spojrzeć na byłego zawodnika Legii Warszawa – Thibaulta Moulina, który w sezonie 2016/17 reprezentował „Wojskowych” w rozgrywkach Ligi Mistrzów i strzelił w fazie grupowej gola wielkiemu Realowi Madryt.

Z doświadczonymi zawodnikami świetnie dogaduje się Sławomir Peszko, który kieruje Wieczystą od września zeszłego roku. „Peszkin” to postać, która mniej więcej po równo ma swoich fanów jak i przeciwników, jednak trzeba oddać mu, że start kariery trenerskiej ma ocierający się o perfekcję. Dotychczasowo były zawodnik Lecha Poznań czy FC Koeln kierował zespołem z Krakowa w 14 ligowych meczach i jak dotąd nie przegrał ani jednego. Na ten moment uległ tylko ekstraklasowemu Piastowi Gliwice w rozgrywkach Pucharu Polski.

fot. PressFocus