Nottingham ściąga gwiazdę ligi portugalskiej

31.07.2024

Jeden z najskuteczniejszych piłkarzy poprzedniego sezonu ligi portugalskiej – Jota Silva udaje się do Nottingham na testy medyczne do klubu z City Ground. Forest zapłacą Vitorii Guimaraes podstawowe siedem milionów euro, a dzięki bonusom kwota transferu może wzrosnąć do 13 milionów euro.

Nottingham wzmacnia atak

Dołączając do Vitorii Guimaraes w 2022 roku Jota Silva podpisał trzyletni kontrakt. Aktualnie trwające okienko było więc dla Vitorii ostatnim momentem na sprzedanie za dobre pieniądze tego zawodnika. Tym bardziej, że to najbardziej wartościowy zawodnik w zespole z Guimaraes. Portal Transfermarkt wycenia go na 12 milionów euro. Drugi w tym zestawieniu Tomas Handel wyceniany jest na siedem milionów euro.

Jota Silva ma za sobą najlepszy sezon w karierze. W 33 meczach ligi portugalskiej strzelił 11 goli i dołożył pięć asyst. Tylko ośmiu zawodników znalazło się wyżej w klasyfikacji kanadyjskiej tych rozgrywek. Do tego dołożył trzy trafienia w siedmiu meczach krajowych pucharów i gola oraz asystę w eliminacji Ligi Konferencji. 25 lipca Vitoria rozpoczęła zmagania w nowym sezonie wyjazdowym meczem z maltańską Florianą w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji i to właśnie Jota Silva jako jedyny wpisał się na listę strzelców.

W rewanżowym meczu z wicemistrzem Malty Jota Silva raczej nie będzie mógł już pomóc Vitorii. Dzień przed tym meczem 24-latek wyleciał do Nottingham, gdzie przejdzie testy medyczne. Klub z City Ground ma zapłacić Portugalczykom siedem milionów euro, ale razem z bonusami kwota transferu może wynieść nawet 13 milionów euro. Dodatkowe trzy miliony euro Vitoria otrzyma, jeśli Jota Silva wystąpi przynajmniej w 15 meczach, a kolejne trzy za strzelenie przez niego dziesięciu goli.

Zakładając, że Jota Silva przynajmniej rozegra 15 meczów, stanie się on drugim najdrożej sprzedanym piłkarzem w historii Vitorii. Klub z północy Portugalii drożej sprzedał tylko Edmonda Tapsobę do Bayeru Leverkusen. W 2019 roku ”Aptekarze” zapłacili za reprezentanta Burkina Faso nieco ponad 20 milionów euro.

W trakcie niezwykle udanego dla niego sezonu 2023/24 otrzymał premierowe w karierze powołanie do reprezentacji Portugalii. Dosłownie ”premierowe”, bo nigdy wcześniej nie wystąpił w żadnej drużynie młodzieżowej. Podczas marcowego zgrupowania zaliczył łącznie 28 minut w dwóch meczach – 27 minut przeciwko Szwecji (5:2) i minutę przeciwko Słowenii (0:2).

Inauguracyjny dla Vitorii mecz w tym sezonie Jota Silva rozegrał na prawym skrzydle, ale w poprzednim sezonie przeważnie był wystawiany jako jeden z dwóch napastników. 24-latek będzie obecnie jedynym Portugalczykiem w kadrze Forest, ale znajduje się tam także trzech Brazylijczyków, więc będzie miał z kim porozmawiać. Prowadzić go będzie – przynajmniej na razie – jego rodak Nuno Espirito Santo.