Podsumowanie 18. kolejki ORLEN Ekstraligi

01.05.2024

18. kolejka ORLEN Ekstraligi przyniosła kilka ciekawych rozstrzygnięć. Liderki, piłkarki GKS-u Katowice, niespodziewanie zgubiły punkty. Ich przewaga nad Pogonią Szczecin stopniała do zaledwie jednego „oczka”. Od czołówki odstawać zaczynają Śląsk Wrocław i Górnik Łęczna.

UJ KRAKÓW – ŚLĄSK WROCŁAW 2:2

9′ Marcelina Buś 0:1
19′ Karolina Gec 1:1
66′ Klaudia Adamek 1:2
90′ Wiktoria Kaczmarek 2:2

Kolejka rozpoczęła się od bardzo ciekawego starcia drużyny potrzebującej punktów i umiejącej zatrzymywać faworytów z ekipą, która od niedawna do szerokiego grona faworytów dołączyła. I cóż, została zatrzymana. Śląsk Wrocław po kapitalnym początku rundy jest w dołku. W Krakowie, choć prowadził od 9. minuty po goli Marceliny Buś, a następnie od 66. po trafieniu Klaudii Adamek, nie wygrał z grającym przez długi czas w dziesiątkę UJ Kraków. W pierwszej połowie wyrównanie gospodyniom dała Karolina Gec. W drugiej gola na wagę remisu strzeliła Wiktoria Kaczmarek.

POGOŃ TCZEW – CZARNI SOSNOWIEC 0:7

28′ Patrycja Sarapata 0:1
54′ Klaudia Miłek 0:2
57′ Klaudia Miłek 0:3
79′ Karlina Miksone 0:4
82′ Nikol Kaletka 0:5
87′ Nikol Kaletka 0:6
89′ Nikol Kaletka 0:7

Piłkarki Czarnych Sosnowiec prezentują najlepszą formę w rundzie wiosennej i cały czas pozostają niepokonane. Strzelają przy tym mnóstwo goli. Dały kolejne w tej rundzie show. Tym razem, choć do przerwy prowadziły tylko 1:0, rozbiły na wyjeździe Pogoń Tczew aż 7:0. Bohaterką końcówki została Nikol Kaletka, której zaledwie siedem minut wystarczyło do skompletowania hat-tricka. Sosnowiczanki wspięły się na trzecie miejsce w tabeli.

UKS SMS ŁÓDŹ – AP ORLEN GDAŃSK 2:0

26′ Wiktoria Zieniewicz 1:0
70′ Karolina Majda 2:0

Piłkarki Czarnych mają jednak bardzo niewielką przewagę nad UKS SMS Łódź. Równa liczba punktów, remisy w spotkaniach bezpośrednich. W tej sytuacji decyduje bilans bramkowy. W tym przypadku różnica rozbija się o zaledwie dwa trafienia. UKS SMS Łódź również wygrał bowiem swój mecz. Wymagający, bo z AP ORLEN Gdańsk. Trzy punkty zapewniły trafienia Wiktorii Zieniewicz i Karoliny Majdy. Gdańszczanki spadły na piątą pozycję. Do Czarnych i SMS-u tracą po dwa punkty. Kwestia brązowych medali będzie rozstrzygać się do końca sezonu.

POGOŃ SZCZECIN – GÓRNIK ŁĘCZNA 2:1

38′ Emilia Zdunek 1:0
58′ Weronika Kłoda 1:1
80′ Zofia Giętkowska 2:1

Z gry o brąz wypadły natomiast chyba na dobre Śląsk i Górnik. Ekipa z Łęcznej była blisko urwania punktów najlepszej drużynie jesieni – Pogoni Szczecin. Na trafienie Emilii Zdunek odpowiedziała Weronika Kłoda. Długo utrzymywał się remis. Zwycięstwo faworytkom dała dopiero Zofia Giętkowska w 80. minucie. Pogoń zbliżyła się tym samym do pozycji lidera i sprawiła, że finisz zapowiada się bardzo obiecująco.

REKORD BIELSKO-BIAŁA – GKS KATOWICE 0:0

W Bielsku doszło do sensacji. Będący w dole tabeli Rekord nie stracił bramki z GKS-em Katowice. Bardzo zadowolona po meczu była Iga Witkowska, która w rozmowie z kanałem klubowym „Rekord TV” zwróciła uwagę na bardzo dobrą organizację gry w obronie. Zatrzymanie liderek powoduje, że te na cztery kolejki do końca sezonu mają zaledwie o punkt więcej od Pogoni. W następnych meczach będą musiały być więc bardzo uważne. Nie ma już miejsca na żadną wpadkę.

MEDYK KONIN – STOMILANKI OLSZTYN 3:1

34′ Monika Mierzejewska 1:0
37′ Grigoria Pouliou 2:0
71′ Oliwia Jaśniak 3:0
78′ Gabriela Kędzia (rzut karny) 3:1

Medyk Konin pokazał, że wciąż żyje. Zdecydowanie pokonał Stomilanki Olsztyn, bo już po pierwszej połowie prowadził dwoma trafieniami. Później swojego gola dorzuciła Oliwia Jaśniak, a celny strzał Gabrieli Kędzi z rzutu karnego był dla Stomilanek wyłącznie trafieniem honorowym. Olsztyn powoli żegna się z ORLEN Ekstraligą. Konin ma wciąż nadzieje. Medyk trafi dwa „oczka” do UJ Kraków i trzy do Rekordu Bielsko-Biała.

Rozgrywki ORLEN Ekstraligi kobiet – tabela po 18. kolejce:
1. GKS Katowice – 42 pkt (bramki: 41-14)
2. Pogoń Szczecin – 41 pkt (bramki: 49-15)
3. Czarni Sosnowiec – 34 pkt (bramki: 45-19)
4. UKS SMS Łódź – 34 pkt (bramki: 41-17)
5. AP ORLEN Gdańsk – 32 pkt (bramki: 28-21)
6. Śląsk Wrocław – 28 pkt (bramki: 38-30)
7. Górnik Łęczna – 24 pkt (bramki: 27-26)
8. Pogoń Tczew – 20 pkt (bramki: 25-56)
9. Rekord Bielsko-Biała – 16 pkt (bramki: 20-29)
10. UJ Kraków – 15 pkt (bramki: 24-37)
11. Medyk Konin – 13 pkt (bramki: 18-50)
12. Stomilanki Olsztyn – 7 pkt (bramki: 10-52)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie:
12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
10 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew), Anna Zapała (UJ Kraków), Marcelina Buś (Śląsk Wrocław), Karolina Majda (UKS SMS Łódź)