Zmarzlik nowym liderem klasyfikacji generalnej! Podsumowanie Grand Prix Niemiec

21.05.2024

Żużlowe Grand Prix Niemiec 2024 już za nami. Turniej w Landshut był niezwykle emocjonujący i do samego końca toczyła się walka o wygraną. Bartosz Zmarzlik spisał się świetnie i zajął drugie miejsce na podium zawodów, przegrywając tylko z Mikkelem Michelsenem. Reprezentant ORLEN Team, dzięki swojej regularności, zajął w końcu pozycję lidera klasyfikacji generalnej, choć nie ma jeszcze na koncie wygranej rundy. Zapraszam do podsumowania sobotnich zawodów.

Grand Prix Niemiec 2024 – posumowanie

Tor w niemieckim Landshut nie kojarzy się z wielkim widowiskiem. Przez ostatnie lata odbywały się tam głównie zawody ligowe, a na rundę z cyklu Grand Prix trzeba było czekać ponad dwie dekady. Bartosz Zmarzlik wygrał kwalifikacje w sobotnie popołudnie i z bardzo dobrym nastawieniem mógł rozpocząć zawody. Już w pierwszym starcie spisał się znakomicie i pokonał takich rywali jak Vaculik, Woffinden i ulubieniec miejscowej publiczności – Kai Huckenbeck. Już w tym momencie wiedzieliśmy, że szykują nam się naprawdę ciekawe zawody.

Od drugiego startu Zmarzlikowi szło już nieco słabiej. Trzeba przyznać, że w bezpośrednim pojedynku znakomicie spisał się Szymon Woźniak, który wspaniałą akcją na pierwszym okrążeniu wyprzedził zawodnika Orlen Oil Motoru Lublin i pomknął po pewne trzy punkty. Tego dnia również z dobrej strony pokazał się Dominik Kubera, który zaszedł aż do finału. Tam jednak przyjechał do mety jako ostatni.

W rundzie zasadniczej reprezentant ORLEN Team wygrał łącznie trzy wyścigi, co pozwoliło mu na korzystny wybór pola startowego w półfinale. W Landshut najbardziej skuteczne są pola skrajne, więc bez większego namysłu zdecydował się na kask w kolorze czerwonym. W biegu półfinałowym Zmarzlik wygrał bez większego trudu i już mógł szykować się do wielkiego finału. Polscy kibice już wtedy mocno zacierali ręce, bo mając aż dwóch naszych reprezentantów w ostatnim biegu dnia, szansa na zwycięstwo któregoś z nich była spora.

W finale wygrać może każdy, ale nikt nie spodziewał się, że z pola C wszystkich zaskoczy Mikkel Michelsen. Duńczyk kapitalnie wyskoczył ze startu i nie dał się pokonać, a zdecydowanie to właśnie to pole miało najmniejsze szanse na zwycięstwo. Zmarzlik dwoił się i troił, ale zdołał jedynie obronić drugą pozycję przed atakującym go Jackiem Holderem i to właśnie ta trójka stanęła na podium zawodów. Wychowanek Stali Gorzów zalicza zatem trzecią rundę bez zwycięstwa, ale jego regularność pozwala mu zająć pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Dotychczasowy lider – Jason Doyle odpadł w biegu półfinałowym, więc zgromadził znacznie mniej punktów od Polaka i Zmarzlik skutecznie odrobił stratę. Walka o tytuł mistrzowski w dalszym ciągu zapowiada się znakomicie.

Grand Prix Niemiec 2024 – wyniki

1. Mikkel Michelsen (Dania) – 15 (0,3,3,2,2,2,3) – 20 pkt do klasyfikacji generalnej