EURO 2024 – statystyki fazy pucharowej cz.1

15.07.2024

EURO 2024 już za nami. Po fazie grupowej przedstawialiśmy na stronie wiele ciekawostek związanych z fazą grupową – teraz przyszedł czas na to, aby przytoczyć najciekawsze informacje związane z decydującą fazą europejskiego czempionatu. Zapraszamy do lektury!

Odnośnik do części pierwszej fazy grupowej – TUTAJ

Odnośnik do części drugiej fazy grupowej – TUTAJ

Cole Palmer to trzeci piłkarz Chelsea z golem w finale EURO – wcześniej ten zaszczyt dostąpił Juana Matę oraz Fernando Torresa.

Hiszpańskie drużyny przegrywały od 2002 roku tylko te finały, w których za rywala miały… klub z Hiszpanii. Ostatnie przegrane mecze o tytuł przez hiszpańskie zespoły przed finałem EURO 2024 były to te w wykonaniu Alaves i Valencii. Oba kluby poległy w finałach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA w 2001 roku.

Harry Kane w obydwu finałach EURO  dotknął łącznie tylko raz piłkę w polu karnym przeciwnika („BBC”).

Harry Kane, strzelając karnego z Holandią, stał się najlepszym strzelcem EURO w historii, jeśli chodzi o fazę pucharową – był to jego szósty gol w tej fazie rozgrywek.

Nico Williams jest jedynym zawodnikiem w historii mistrzostw Europy (od 1980 r.), który strzelił gola, asystował przy bramce i wykonał 100% podań (46/46) w tym samym meczu, który w dodatku rozpoczął od pierwszej minuty.

Mecz finałowy był 45. meczem Anglii na EURO – „Synowie Albionu” mają o 19 meczów więcej niż jakikolwiek inny kraj, ale nigdy nie wygrali tego turnieju (Belgia zajmuje drugie miejsce, 26 meczów).

Anglia stała się pierwszym krajem w historii mistrzostw Europy, który przegrał dwa finały z rzędu.

Po raz pierwszy w historii finałów EURO lub MŚ od pierwszej minuty przeciwko sobie zagrali nastolatkowie. Lamine Yamal (17 lat) kontra Kobbie Mainoo (19 lat).

Cristiano Ronaldo na wielkich turniejach trafił tylko raz na 60 prób z rzutów wolnych.

Lamine Yamal (17 lat, 1 dzień) jest najmłodszym zawodnikiem w historii, który wystąpił w finale MŚ lub EURO, czym pobił rekord Pelego z MŚ w 1958 r. (17 lat 249 dni).

Po 18 latach Jesus Navas oraz Gareth Southgate spotkali się przeciwko sobie w europejskim finale. W 2006 roku był to finał Pucharu UEFA pomiędzy Sevillą a Middlesbrough (4:0).

Anglicy po raz pierwszy przegrali w Berlinie swój mecz. Wcześniej zanotowali sześć meczów bez porażki (cztery wygrane i dwa remisy).

Gareth Southgate to trzeci w historii EURO, a pierwszy spoza Niemiec, który poprowadził jako trener drużynę w dwóch finałach mistrzostw Europy. Poprzedni tacy szkoleniowcy to Helmut Schon oraz Berti Vogts.

Southgate osiągnął w pojedynkę dwa finały wielkich imprez dla kadry Anglii przez osiem lat swojej kadencji – przed finałem w 2021 roku Anglia dotarła do jednego takiego finału – w 1966.

Bramka Olliego Watkinsa z Holandią to dopiero druga w historii fazy pucharowej EURO, która zapewniła komuś wygraną po golu w 90. minucie – poprzedni taki gol to Philipp Lahm z Turcją w półfinale w 2008 roku.

Kylian Mbappe próbował 23 razy strzelić gola na EURO 2024 z gry – nie udało się ani razu, nikt nie miał więcej bezskutecznych prób.

Hiszpania jako pierwsza w historii wygrała siedem meczów na EURO w jednej edycji.

Jude Bellingham w sezonie 2023/24 sześciokrotnie strzelał gola w doliczonym czasie drugiej połowy – zawsze były to bramki na wagę wygranej lub remisu.

Ze Słowacją trzech Anglików miało na koncie żółtą kartkę już w 17. minucie – od 1980 to rekord, jeśli chodzi o kartki dla jednego zespołu.

Lamine Yamal (16 lat 362 dni) to najmłodszy strzelec w historii turniejów rangi EURO/MŚ – rekord pobił golem w półfinale z Francją.

Jordan Pickford obronił 4 z 14 rzutów karnych na głównych turniejach, dwa razy więcej niż wszyscy pozostali angielscy bramkarze obronili łącznie w latach 1990–2012 (2 z 36).

Trzech ostatnich mistrzów Europy odpadało w 1/8 finału kolejnego EURO – Hiszpania w 2016 roku, Portugalia w 2021 roku, Włosi w 2024 roku.

Mikel Merino strzelił Niemcom w 118. minucie i 52 sekundzie w meczu ćwierćfinałowym. Później w historii EURO padły tylko dwie bramki. Michel Platini z Portugalią w 1984 roku (118:53) oraz Artem Dowbyk ze Szwecją w 2021 roku (120:36).

Cristiano Ronaldo strzelił tylko trzy gole w 20 meczach w fazie pucharowej Pucharu Świata i EURO. Od EURO 2004 to tyle samo, ile ma Zinedine Zidane, który przeszedł na emeryturę w 2006 roku.

Arda Güler jest trzecim nastolatkiem, który strzelił gola i asystował w tej samej edycji EURO, po Wayne Rooneyu i Cristiano Ronaldo, którym udało się to na EURO 2004.

Diogo Costa jest pierwszym bramkarzem, który obronił trzy rzuty karne w jednej serii rzutów karnych podczas EURO, a także pierwszym, który nie stracił ani jednego gola w jednym konkursie jedenastek.

Lamine Yamal z Gruzją wykreował sześć sytuacji w meczu. To rekord dla piłkarza U21, licząc od edycji 1980.

Francja zyskała pięć bramek na EURO z powodu goli samobójczych rywali, a sześć na MŚ – w całej historii. To rekord w obu turniejach.