Hiszpania po raz czwarty w historii mistrzem Europy!

14.07.2024

Hiszpania po raz czwarty w historii została mistrzem Europy. ”La Furia Roja” pokonała w finale EURO 2024 Anglię 2:1. Wszystkie bramki w tym spotkaniu padły w drugiej połowie. Podobnie, jak w ćwierćfinałowym meczu z Niemcami, bohaterem Hiszpanii został piłkarz Realu Sociedad.

Hiszpania – Anglia: przed meczem

Po raz piąty w historii na dużym turnieju doszło do starcia Hiszpanii z Anglią. Ostatni raz na dużym turnieju te drużyny mierzyły się w ćwierćfinale EURO 1996. Gospodarze tego turnieju – Anglicy w serii rzutów karnych pokonali 4:2 drużynę z Półwyspu Iberyjskiego (0:0 po 120 minutach). Co ciekawe, w dniu rozgrywania tego meczu urodził się filar środka pola reprezentacji Hiszpanii – Rodri.

Luis de la Fuente i Gareth Southgate dokonali po jednej zmianie względem meczów półfinałowych. W zespole Hiszpanii na prawą stronę obrony po zawieszeniu wrócił Dani Carvajal. Z kolei w drużynie Anglii na lewe wahadło w miejsce Kierana Trippiera wskoczył Luke Shaw. Został on tym samym pierwszym zawodnikiem od 2000 roku, dla którego finał mistrzostw Europy był pierwszym występem w turnieju od pierwszej minuty. Jako ostatni dokonał tego reprezentant Włoch Marco Delvecchio.

W jednej linii z Shawem Southgate zestawił jego klubowego kolegę – Kobbie’go Mainoo. Wychowanek Manchesteru United został trzecim najmłodszym zawodnikiem w historii, który wystąpił w finale mistrzostw Europy. Z kolei w zespole Hiszpanii znalazł się rekordzista pod tym względem. Lamine Yamal wystąpił w finale mistrzostw Europy w wieku 17 lat i jednego dnia. Także po raz pierwszy w historii mistrzostw świata, czy Europy w wyjściowych składach znalazło się dwóch nastolatków.

”Disappointed but not surprised”

Po dość zamkniętym początku, pierwszy raz groźnie zrobiło się w 12. minucie. Nico Williams w polu karnym poprowadził piłkę do lewej strony, ale jego uderzenie zostało zablokowane przez Johna Stonesa. Następnie moment przewagi mieli Anglicy, ale widać było, że obie drużyny wyszły na murawę Olympiastadionu w myśl zasady ”finałów się nie gra, finały się wygrywa”. W 25. minucie jako pierwszy w tym meczu żółtą kartką ukarany został Harry Kane za niebezpieczne wejście w Fabiana Ruiza. Kilka minut później pierwsze ”żółtko” po stronie Hiszpanii otrzymał Dani Olmo za ostre wejście nogą w brzuch Declana Rice’a.

Pod koniec podstawowego czasu gry angielscy kibice znów mogli poczuć uderzenie gorąca, gdy Aymeric Laporte świetnym podaniem wypuścił Alvaro Moratę. Kapitan reprezentacji Hiszpanii został jednak znakomicie przyblokowany przez Marca Guehiego. Po chwili Anglicy odpowiedzieli groźną sytuacją z rzutu wolnego. Piłkę na pole karne dośrodkował Declan Rice, a akcję zamknął strzałem na wysokości dalszego słupka Phil Foden. Unai Simon nie miał jednak większych problemów z wyłapaniem futbolówki. Po dwóch minutach doliczonego czasu gry sędzia Francois Letexier zakończył dość rozczarowującą – choć spodziewaną – pod względem przebiegu pierwszą połowę.

Piłkarz Realu Sociedad znów bohaterem Hiszpanii

Gigantycznym szokiem była zmiana w przerwie Rodriego na Martina Zubimendiego. Filar środka pola reprezentacji Hiszpanii doznał jednak kontuzji mięśniowej. To jednak w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na drużynę Luisa de la Fuente. Wręcz przeciwnie – już minutę po wznowieniu gry Hiszpania objęła prowadzenie. Yamal zszedł z piłką z prawej strony do środka, a następnie przerzucił ją na drugą stronę. Olmo sprytnie przepuścił futbolówkę, po czym strzał ”z pierwszej piłki” oddał Nico Williams i pokonał Jordana Pickforda. Nico Williams został autorem najszybszego gola w drugiej połowie w historii mistrzostw Europy.

Raptem dwie minuty później Williams do bramki mógł dołożyć asystę. Dani Olmo zgubił w polu karnym kilku angielskich zawodników, a następnie oddał strzał lewą nogą w kierunku dalszego słupka. Piłka przeleciała jednak obok bramki. W 56. minucie drugą asystę na koncie mógł mieć za to Yamal. Zagrał on prostopadle do Alvaro Moraty, który urwał się Guehi’emu, ale oddał na tyle słaby strzał, że piłkę ze światła bramki wybił John Stones. Na tym zagrożenie nie dobiegło jednak końca, a akcja zakończyła się dopiero po chwili uderzeniem obok bramki Nico Williamsa.

Po godzinie gry został zmieniony kompletnie niewidoczny kapitan reprezentacji Anglii Harry Kane. W jego miejsce pojawił się autor gola na wagę awansu do finału EURO 2024 – Ollie Watkins. Kilka minut później niepilnowany pod polem karnym Bellingham sprytnym obrotem do lewej nogi zmylił swoich rywali. Następnie oddał mocny strzał, który jednak znacząco przeleciał obok bramki. Po chwili odpowiedział Yamal, choć na początku miał problem z opanowaniem piłki. Ostatecznie oddał on strzał lewą nogą w kierunku dalszego słupka, a Pickford musiał wyciągnąć się niczym struna, by sparować piłkę poza linię końcową.

W Dortmundzie ”wejście smoka” miał Watkins, przy którego trafieniu asystę zaliczył Cole Palmer. Teraz to piłkarz Chelsea zaliczył piorunujące wejście, gdy trzy minuty po pojawieniu się na murawie doprowadził do wyrównania. Bukayo Saka wstrzelił piłkę z prawego skrzydła na pole karne, a Bellingham wypatrzył nabiegającego Palmera. Wycofał do niego piłkę, a ten kapitalnym strzałem lewą nogą sprzed pola karnego pokonał Unaia Simona.

W 82. minucie Yamal ponownie dopadł do uderzenia lewą nogą z prawej strony pola karnego, ale po raz kolejny świetną interwencją wykazał się Pickford. Podobnie, jak w meczu z Niemcami, bohaterem w zespole Hiszpanii został piłkarz Realu Sociedad. Wówczas bramkę na 2:1 zdobył Mikel Merino, teraz jej autorem był Mikel Oyarzabal. Piłkę z lewego sektora na pole karne wstrzelił Marc Cucurella, a kapitan Sociedad z bliskiej odległości umieścił futbolówkę w siatce.

Anglicy znów mogli doprowadzić do wyrównania, ale Hiszpanie w kapitalny sposób wybronili się od utraty bramki. Z rzutu rożnego dośrodkował Palmer, a piłkę po uderzeniu głową Stonesa odbił Simon. Do dobitki dopadł Guehi, ale piłkę z linii bramkowej wybił Olmo. Jako ostatni uderzał jeszcze Rice, lecz piłka tym razem przeleciała nad poprzeczką.

Hiszpania mistrzem Europy

17. edycja mistrzostw Europy dobiegła końca. Po raz czwarty w historii i zarazem po raz pierwszy od 12 lat mistrzem Europy została Hiszpania. ”La Furia Roja” została absolutnym rekordzistą mistrzostw Europy pod względem liczby zdobytych medali. Wyprzedzili Niemców, z którymi jak dotąd mieli po trzy złote medale. Anglia zaś po raz drugi w historii przegrała finał mistrzostw Europy. Pod tym względem ustępują tylko Niemcom, którzy trzykrotnie przegrywali mecz o miano najlepszej drużyny Europy.