Xherdan Shaqiri kończy karierę reprezentacyjną!

15.07.2024

Xherdan Shaqiri oficjalnie poinformował o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Urodzony w Kosowie zawodnik 125 razy przywdział koszulkę reprezentacji Szwajcarii. Strzelił dla ”Helwetów” 32 gole i wystąpił na siedmiu dużych turniejach. To jedyny piłkarz, który zdobywał bramkę w każdej z trzech ostatnich edycji mistrzostw świata i Europy.

Shaqiri kończy karierę reprezentacyjną

Xherdan Shaqiri zadebiutował w reprezentacji Szwajcarii w marcu 2010 roku mając zaledwie 18 lat, cztery miesiące i 21 dni. Kilka miesięcy później otrzymał zaskakujące powołanie od Ottmara Hitzfelda na mistrzostwa świata. Piłkarz Bazylei był czwartym najmłodszym piłkarzem powołanym na mundial w RPA wśród wszystkich 32 reprezentacji. W ostatnim grupowym meczu z Hondurasem (0:0) zaliczył premierowe kilkanaście minut na mistrzostwach świata.

Na EURO 2012 Szwajcaria się nie zakwalifikowała, ale dwa lata później zrewanżowała się wyjściem z grupy na mundialu w Brazylii. W fazie grupowej Shaqiri strzelił trzy gole i wszystkie w wygranym 3:0 meczu z Hondurasem. EURO 2016 było dla Szwajcarii pierwszymi od 20 lat mistrzostwami Europy, na które dostała się poprzez eliminacje. Tam zaliczył asystę w wygranym 1:0 grupowym meczu z Albanią i strzelił jednego gola… przeciwko Polsce w 1/8 finału. Jego przepiękny gol przewrotką ze skraju pola karnego nie został jednak wybrany najlepszą bramką EURO 2016.

Na mundialu w Rosji Shaqiri również zaliczył po jednym trafieniu i asyście. Jego kluczowe podanie do Stevena Zubera dało sensacyjny remis 1:1 z Brazylią w meczu otwarcia. Kilka dni później w 90. minucie meczu z Serbią strzelił zwycięskiego gola na 2:1, po czym wykonał ikoniczną celebrację, prezentując przed sektorem serbskich kibiców gest ”albańskiego orła”. Podobną ”cieszynkę” na początku drugiej połowy wykonał mający albańskie korzenie Granit Xhaka.

Najlepszym liczbowo dla Shaqiriego dużym turniejem było EURO 2020. W pierwszej kolejce zaliczył asystę przy trafieniu Breela Embolo (1:1 z Walią), a w ostatniej kolejce fazy grupowej ustrzelił dublet przeciwko Turcji (3:1), który dał Szwajcarii awans do 1/8 finału. Tam Szwajcaria sensacyjnie wyeliminowała Francję i po raz pierwszy od 67 lat zagrała w ćwierćfinale dużego turnieju. W ćwierćfinałowym meczu z Hiszpanią Shaqiri założył opaskę kapitańską pod nieobecność Xhaki, a w 68. minucie doprowadził do wyrównania na wagę dogrywki.

Mistrzostwa świata z 2022 roku były dla Shaqiriego czwartymi w karierze i jak się okazało – ostatnimi. Do Kataru Shaqiri pojechał już jako piłkarz Chicago Fire. W pierwszym grupowym meczu z Kamerunem zaliczył asystę przy trafieniu Embolo na wagę zwycięstwa 1:0. W ostatniej kolejce znów okazał się katem Serbii, otwierając w 20. minucie wynik tego meczu.

Ostatnim dla Shaqiriego w karierze meczem na mundialu była bolesna porażka z Portugalią 1:6 w 1/8 finału. Na mistrzostwach świata Shaqiri zaliczył łącznie 12 występów, w których strzelił pięć goli i dołożył dwie asysty. Pod względem liczby występów na mundialach jest ex aequo z Xhaką i Ricardo Rodriguezem rekordzistą.

Zakończone przed momentem mistrzostwa Europy były dla Shaqiriego trzecimi, a łącznie siódmym dużym turniejem w karierze. Na EURO 2024 zagrał jednak w zaledwie dwóch z pięciu meczów, a na boisku spędził tylko 71 minut. Najdłużej trwał jego występ przeciwko Szkocji (60 minut), gdzie w 26. minucie pięknym strzałem sprzed pola karnego doprowadził do wyrównania. Gol ten został wybrany najlepszym trafieniem drugiej kolejki fazy grupowej. Na mistrzostwach Europy zaliczył łącznie 11 występów. Podobnie, jak na mundialu, strzelił łącznie pięć goli i dołożył dwie asysty. Pod względem liczby strzelonych goli na EURO jest rekordzistą w reprezentacji Szwajcarii.

Po 125 meczach w narodowych barwach i strzelonych w nich 32 golach, Shaqiri podjął decyzję o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Tylko Granit Xhaka ma na koncie więcej występów dla Szwajcarii – 130, a pod względem zdobytych bramek dla ”Helwetów” Shaqiri ustępuje tylko Kubilay’owi Türkyilmazowi i Maxowi Abegglenowi (po 34 gole) i Alexowi Freiowi (42 gole).

Shaqiri oficjalnie ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. W mediach społecznościowych zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim napisał: ”Siedem turniejów, wiele goli, 14 lat w reprezentacji Szwajcarii i niezapomniane momenty. Czas się pożegnać z kadrą. Świetne wspomnienia pozostają i chcę powiedzieć Wam wszystkim DZIĘKUJĘ.”