Cracovia wydała oświadczenie ws. wydarzeń podczas meczu z Widzewem

06.08.2024

Na koniec 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy Cracovia podejmowała u siebie Widzew Łódź. W okolicach 60. minuty mecz został przerwany na kilkanaście minut z powodu szokującego incydentu na dachu stadionu ”Pasów”. Krótko po meczu Cracovia wydała oświadczenie w tej sprawie.

Mecz Cracovia – Widzew przerwany

W ostatnim meczu 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy Cracovia mierzyła się na własnym stadionie z Widzewem Łódź. W okolicach 60. minuty mecz został przerwany przy stanie 1:1. Część stadionu, gdzie znajduje się trybuna m.in. sektor gości pokrywają dwa duże napisy ”Cracovia Pany”. Przyjezdni z Łodzi i nie tylko – w sektorze gości byli obecni m.in. kibice Wisły Krakówwdarli się na dach stadionu, by flagą ”Widzew” przykryć część ”Cracovia” i utworzyć hasło ”Widzew Pany”. Następnie licznie odpalili race.

Znajdujący się po przeciwnej stronie ultrasi Cracovii natychmiast ruszyli ”z odsieczą”. Również wdarli się na dach stadionu i zaczęli gonić swoich oponentów. Flaga zostało przez nich przechwycona i po chwili wywieszona do góry nogami. Dopiero po kilkunastu minutach sędzia Jarosław Przybył wznowił grę. W 84. minucie Fran Alvarez wyprowadził Widzew na prowadzenie. Następnie arbiter dołożył aż 13 minut i tuż przed upływem doliczonego czasu Imad Rondić ustalił wynik tego meczu na 3:1.

Widzew po zwycięstwie ”strollował” Cracovię w social mediach. Na portalu X (dawniej Twitter) krótkie nagranie z cieszących się w kole piłkarzy okraszono podpisem ”WIDZEW PANY”. Chwilę wcześniej opublikowano znany z memów obrazek Sknerusa McKwacza bawiącego się po pieniądzach i dopisano ”Widzew Łódź, gdyby miał grać tylko z Cracovią”. W tym czasie Cracovia wydała oświadczenie, w którym informuje o stratach w sektorze gości, które wstępnie powodują jego zamknięcie do końca sezonu:

– W związku z zaistniałą sytuacją podczas meczu pomiędzy Cracovią a Widzewem Łódź ubolewamy nad tym, że doszło do naruszenia porządku publicznego. Klub dopełnił wszelkich obowiązków zabezpieczenia imprezy masowej, wzmacniając ochronę oraz stosując dodatkowe zabezpieczenia w infrastrukturze stadionowej. Jednocześnie informujemy, że nie było osób poszkodowanych. Aktualnie szacujemy zniszczenia na sektorze gości. Na podstawie wstępnych oględzin, sektor zostanie wyłączony z użytku do końca sezonu.

Dodajmy, że na stadionie interweniowała straż pożarna, bo transparent z napisem ”Widzew” został spalony przez ultrasów Cracovii. Pod koniec meczu w transmisji Canal+ widać było także, że pod sektorem kibiców Widzewa zgromadziło się spore grono funkcjonariuszy policji.

Rzecznik prasowy Ekstraklasa SA Dominik Mucha przekazał ”WP SportoweFakty”, że Komisja Ligi zbierze się w środę 7 sierpnia, by przeanalizować zebrane materiały. Widzewowi grozi kara za odpalenie przez ich kibiców środków pirotechnicznych, za zachowanie kibiców, które doprowadziło do przerwania meczu oraz za szkody wyrządzone w sektorze gości. Cracovia może zaś otrzymać karę za nieodpowiednie zabezpieczenie meczu.