Hiszpania ze złotem olimpijskim po meczu z ośmioma bramkami

09.08.2024

Aż osiem razy Hiszpania oraz Francja pakowały piłkę do siatki swoich rywali jednak w finale Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w piłce nożnej górą była kadra ”La Furia Roja”. Istny rollercoster został zakończony kolejną finałową przegraną Francuzów w turnieju rozgrywanym u siebie, po finale EURO 2016.

Fermin Lopez show

Po raz pierwszy od 1992 roku w finale piłkarskiego turnieju podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich zagrały dwie reprezentacje z Europy. Wówczas w Barcelonie Hiszpania pokonała w dramatycznych okolicznościach 3:2 Polskę. Gospodarze tamtego spotkania tym razem grali z organizatorami IO 2024, czyli Francją.

Gola na 1:0 mieliśmy już w 11. minucie spotkania. W finale rozegranym na Parc des Princes w Paryżu jako pierwszy bramkę zdobył Enzo Millot. Uderzenie piłkarza Stuttgartu nie było najlepsze, ale kiks hiszpańskiego bramkarza Arnau Tenasa sprawił, że piłka znalazła się w jego własnej siatce. Trzeci bramkarz PSG (po przybyciu Matfieja Safonowa) nie popisał się na swoim domowym stadionie klubowym.

Wyrównanie nastąpiło już siedem minut później. Koronkową akcję Hiszpanów golem zakończył Fermín López. Asystą popisał się mistrz Europy Álex Baena. W 25. minucie „wyplucie” piłki przez francuskiego golkipera Guillaume Restesa po obronie strzału Abela Ruiza wykorzystał strzelec pierwszego gola dla Hiszpanii. Znów reprezentacja Santiego Denii wykorzystała dobre dogranie z boku boiska.

W 28. minucie było już 3:1 dla ekipy z Półwyspu Iberyjskiego. Baena strzelił przepiękną bramkę z rzutu wolnego. Soczyste uderzenie hiszpańskiego pomocnika zatrzepotało w francuskiej siatce, a Restes nawet się nie ruszył. Gospodarze niezbyt udanie próbowali zagrozić bramce Tenasa. Warta wspomnienia jest główka Matety w końcówce pierwszej połowy. Niezwykle skuteczna Hiszpania prowadziła jednak do przerwy 3:1. Wydawało się, że już tylko 45 minut dzieli ich od końcowego triumfu.

Zmiana wajchy, czyli gospodarze wciąż grze

W 57. minucie dośrodkowanie Adriena Trufferta mógł wykorzystać Manu Koné, lecz po strzale z głowy, piłka uderzyła w poprzeczkę. Widać było, że ekipa Thierry’ego Henry robi dużo, by odwrócić wynik spotkania. Nie przekładało się to na mnogość sytuacji podbramkowych.

„Trójkolorowi” imali się różnych sposobów, by zmienić wynik meczu. Hiszpania oddała futbolówkę rywalom i czaiła się na pojedyncze akcje. Ich kontrataki w drugiej połowie nie zagrażały poważnie Restesowi. Piłkę wstrzeloną z rzutu wolnego na gola zmienił Akliouche. Po tym golu Francja miała jedenaście minut do podstawowego czasu gry.

Na początku doliczonego czasu gry sędzia Ramon Abatti z Brazylii podyktował rzut karny. Głupotą popisał się Benat Turrientes, który pomylił boisko piłkarskie z matą zapaśniczą, gdy spowodował upadek Maghnesa Akliouche. Piłkę na jedenastym metrze umieścił Mateta. Jeden z liderów kadry obok Alexandre Lacazettez zimną krwią wykorzystał okazję. W 96. minucie Turrientes mógł odpokutować swoje winy. Jednak jego strzał uderzył w poprzeczkę. Dogrywka.

Hiszpania bezlitosna w dogrywce

W setnej minucie Hiszpania ponownie w tym meczu wyszła na prowadzenie za sprawą  Sergio Camello, który podciął piłkę w polu karnym Francji. Futbolówka po strzale zawodnika Rayo Vallecano znalazła się w siatce. Wszystko to dzięki niedokładnemu kryciu rywali.

Podopiecznych Henry’ego nie było stać na wyrównanie. Próby w drugiej połowie dogrywki, np. Soungoutou Magassy nie spowodowały straty bramki przez Hiszpanów.

W ostatniej akcji turnieju Tenas wyrzucił piłkę hen na połowę rywali. Znakomicie wychodzący Camello pobiegł kilkanaście metrów, a następnie płaskim strzałem strzelił gola. Dla drużyny z Półwyspu Iberyjskiego to drugi triumf w piłkarskim turnieju Letnich Igrzysk Olimpijskich. Francja sięgnęła za to po pierwsze od 124 lat srebro igrzysk w turnieju piłki nożnej panów.

Rekordowy wynik króla strzelców

Największym indywidualnym wygranym turnieju został Soufiane Rahimi. Marokańczyk grający w Al-Ain FC zdobył aż osiem bramek w sześciu spotkaniach. Tym samym gracz z Afryki został najlepszym królem strzelców podczas piłkarskich zmagań podczas jednych igrzysk. Wyczyn tym imponujący, że strzelał on gole w każdym z meczów. Dzięki Rahimiego Maroko sięgnęło po brąz. W wewnątrz afrykańskim spotkaniu o medal z tego kruszcu Achraf Hakimi i spółka rozbili Egipt aż 6:0.