Championship: Dramatyczne sceny w ostatnich meczach West Bromu

03.10.2024

Ostatnie dwa mecze Championship z udziałem West Bromwich Albion okraszone były dramatycznymi wydarzeniami. W weekendowym meczu z Sheffield Wednesday na stadionie Hillsborough zmarł jeden z kibiców ”The Baggies”. Z kolei podczas spotkania ostatniej kolejki z Middlesbrough doszło do zasłabnięcia sędziego liniowego.

Śmierć kibica podczas meczu Championship

W poprzedni weekend West Bromwich Albion mierzył się na Hillsborough z Sheffield Wednesday w ramach siódmej kolejki Championship. ”The Baggies” przegrały wyjazdowy mecz 2:3, lecz wynik tego spotkania odszedł w niepamięć. W pewnym momencie jeden z kibiców przyjezdnego West Bromu źle się poczuł i zasłabł. Choć doszło do akcji reanimacyjnej, jego życia nie udało się uratować.  Klub pogrążył się w żałobie, ale w środowisku związanym z West Bromem zapanowała także złość.

Po pierwsze, mimo apeli o przerwanie meczu, gdy na trybunach rozgrywał się dramat, spotkanie było kontynuowane. Druga sprawa to brak natychmiastowej reakcji ze strony służb. Do akcji ratunkowej jako pierwszy przystąpił jeden z kibiców, który na co dzień jest ratownikiem medycznym. Skarżono się również na brak dostępu na miejscu do defibrylatora, który z pewnością mógłby uratować życie 57-latka oraz brak odpowiednio szerokich przejść, by przetransportować nosze. Rzecznik służby pogotowia ratunkowego w hrabstwie – Yorkshire Ambulance Service informował, że to prywatna firma zapewnia opiekę medyczną na stadionie Hillsborough:

Opiekę medyczną nad kibicami Sheffield Wednesday zapewnia prywatna firma i to jej personel jako pierwszy pojawił się na miejscu zdarzenia. Yorkshire Ambulance Service ma kontrakt z klubem na zapewnianie opieki medycznej piłkarzom. Następnie na miejsce zdarzenia wysłano ratownika medycznego i karetkę pogotowia ratunkowego, aby pomóc w tym incydencie.

West Bromwich Albion zwrócił się do English Football League – organizatora rozgrywek Championship – z prośbą o zbadanie okoliczności śmierci kibica. EFL potwierdziła, że ​​otrzymała pismo w tej sprawie i zbierze opinie zarówno West Bromu, jak i Sheffield Wednesday w celu zbadania okoliczności śmierci kibica ”The Baggies”. Pamięć 57-latka została uhonorowana przed meczem następnej kolejki Championship, w której West Brom przed własną publicznością mierzył się z Middlesbrough.

Sędzia zasłabł w trakcie meczu

Niestety, również i mecz West Bromu z Middlesbrough naznaczony był dramatycznym, choć nie tak tragicznym w skutkach wydarzeniem. W pewnym momencie sędzia liniowy Rob Smith usiadł na murawie i zgłosił zawroty głowy. Arbiter otrzymał natychmiastową pomoc i podjęto decyzję o przetransportowaniu go do szpitala. Na szczęście już dzień później PGMOL – organ odpowiedzialny za angielskich sędziów – poinformował o wypuszczeniu sędziego z placówki medycznej.

Jesteśmy zaszczyceni poinformować, że sędzia liniowy Rob Smith został wypisany ze szpitala i dochodzi do siebie w domu. Rob przeszedł badania po tym, jak poczuł się źle w trakcie pierwszej połowy meczu West Bromu z Middlesbrough. Chcielibyśmy podziękować obu klubom, ratownikom medycznym znajdującym się na The Hawthorns (stadion West Bromu – przyp. red.) i personelowi szpitala Manor w Walsall za opiekę nad Robem – czytamy w oświadczeniu PGMOL.

W wyniku udzielania pomocy sędziemu liniowemu mecz West Brom – Middlesbrough został przerwany na osiem minut. W trakcie tego spotkania pamięć zmarłego kilka dni wcześniej kibica ”The Baggies” uczczono minutą ciszy, a piłkarze West Bromu dodatkowo biegali po boisku z czarnymi opaskami na ramieniu. Podopieczni Carlosa Corberana przegrali to spotkanie 0:1 i po raz pierwszy w tym sezonie odnieśli drugą porażkę z rzędu. Po ośmiu kolejkach Championship z dorobkiem 16 punktów zajmują czwarte miejsce, a do prowadzącego w tabeli Sunderlandu tracą dwa punkty. W najbliższej serii gier podejmą u siebie Millwall.