Alvaro Morata przyznaje: „Cierpiałem na depresję”

Napisane przez Rafał Dubiel, 10 października 2024
Alvaro Morata

10 października obchodzony jest światowy dzień zdrowia psychicznego. Z tej okazji świeżo upieczony mistrz Europy z reprezentacją Hiszpanii Alvaro Morata udzielił wywiadu dla „Herrera en COPE”, w którym szeroko opowiedział o swojej depresji, która towarzyszyła mu w ostatnim czasie i hejcie jaki go dotknął w ostatnim sezonie w Atletico Madryt.

„Nie mogłem nawet zawiązać butów”

Alvaro Morata wypowiedział się na temat hejtu i drwin jakie dotykały go ze strony kibiców nawet podczas zakupów. Przyznał, że w pewnym momencie chciał nawet zrezygnować z chodzenia do sklepu z dziećmi:

Za każdym razem, gdy z nimi wychodziłem, zawsze miałem jakiś epizod, czasem niezbyt złośliwy w związku z czymś, co wydarzyło się w poprzednich meczach. Przyszedł czas, kiedy mówili mi przy dzieciakach tak wiele rzeczy, że wstydziłem się być tam z nimi. Stałem się łatwym żartem. Żartem, który rozśmieszał ludzi wokół.

Hiszpański napastnik opowiedział również o walce z depresją, jak to wyglądało w jego przypadku. Stwierdził, że sporą pomocą było dla niego wsparcie kolegów i przełożonych – Diego Simeone, Koke, Miguela Angela Gila, Alexa Baeny, Alejandro Grimaldo czy Marca Cucurelli:

Poprosiłem o pomoc w chwili, gdy zobaczyłem, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Szedłem na trening, wiedząc, że jestem zły. W szatni zauważyli, że jestem zły. Miałem bardzo zły okres, eksplodowałem i nadszedł ten moment, kiedy nie mogłem zawiązać butów. Najlepszą terapią było przebywanie z kolegami z drużyny, dzięki nim byłem szczęśliwy. W reprezentacji narodowej nikt o tym nie wiedział. Nie chciałem nic czytać. Dotarłem do pokoju i zostałem znieczulony, nie miałem czasu myśleć. Brałem leki.

Alvaro Morata przeżył burzliwy okres

Poprzedni sezon, mimo fantastycznego zwieńczenia zdobyciem mistrzostwa Europy, dla Alvaro Moraty był jednym z najgorszych w życiu. Zwłaszcza druga część, kiedy miał problem z regularnym trafianiem do siatki, co mocno odbiło się na jego psychice. Wszystkie te elementy wzajemnie na siebie oddziaływały, problemy w klubie, problemy w domu – Alvaro Morata rozstał się z partnerką o czym również opowiedział:

Alice i ja mamy różne poglądy na życie i dlatego to koniec. Musiałem wszystko przemyśleć. Mam czyste sumienie, jeśli chodzi o niewierność, ale to przede wszystkim dla moich dzieci. Alice bardzo mi pomogła i mogę o niej powiedzieć tylko dobre rzeczy. Chcę, żeby byli szczęśliwi. Jeśli w piłce nożnej, to w piłce nożnej; jeśli nie, to w czymkolwiek innym. Ich ojciec zawsze będzie ich wspierał – powiedział napastnik.

Opowiedział również o kulisach odejścia z Atletico Madryt – w pewnym momencie wydawało się, że przeniesie się do Arabii Saudyjskiej, następnie zakomunikował, że chętnie zostanie w drużynie Diego Simeone, a ostatecznie zdecydował się na transfer do Włoch, jego nowym klubem został AC Milan:

Na początku myślałem, że zostanę, bo chciałem zostać. Oczywiście, że tęsknię za Hiszpanią. To najlepszy kraj na świecie i była to trudna decyzja. Pewne wiadomości, które moim zdaniem były nie do przyjęcia, uświadomiły mi, że we Włoszech by mi się to nie przytrafiło. Tu, we Włoszech, jest inaczej. Z perspektywy zdrowia psychicznego dla mnie opuszczenie Hiszpanii było najlepszą rzeczą, nie mogłem tego znieść. Moje dzieci widzą, że ich ojciec jest szanowany – zakończył Alvaro Morata.

Wsparcie

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00
    (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym tel. 116 123
    (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
    (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01
    (czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00)
  • ITAKA – Telefon Zaufania Młodych tel. 22 484 88 04
    (dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00)
  • Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich tel. 0 800 108 108
    (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)
  • Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48
    (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800 12 12 12
    (poniedziałek-piątek od 8.15 do 20.00)
  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 120 002
    (telefon pracuje całodobowo)

fot. screen YouTube/COPE

Naczelny redakcyjny krytyk. Merytorykę łączy z humorem. Pisze o wszystkim tym, o czym nikt inny nie chce pisać. Prywatnie kibic Realu Madryt i Asseco Resovii Rzeszów, więc można również powiedzieć, że lubi sukces... okraszony szczyptą masochizmu.